2006

Q-Ray® náramok

Bolesť je veľmi subjektívny fenomén....Preto vôbec neprekvapuje, že ak si trpiaci myslí, že nejaká technika alebo mágia mu prospieva, stupeň ťažkostí sa môže znižovať. --{James Randi}

 

Qt, Inc., ktorá sídli na čísle 680 na Fargo Avenue v Elk Grove Village, IL 60007, predávate Q-Ray náramky po $60-$250 cez Internet a prostredníctvom televíznych reklám.  O náramku sa tvrdí, že je to "jediný ionizovaný náramok svojho druhu na svete na vyrovnávanie yin-yang vášho tela (pozitívnych a negatívnych iónov)."

 

Áno, podľa borcov z Qt, yin a yang sú ióny. To by mala byť skvelá správa pre tých, ktorí sa snažia žiť dobre vyvažený život. Tiež by to mala byť skvelá novina pre metalurgov a iných, čo študujú pevné látky, a ktorí po stáročia nevedeli, že pevné látky možno ionizovať alebo že môže existovať niečo také ako iónová nerovnováha v ľudskom tele! (Barrett 2004)

 

Ako by náramok mal vyrovnávať váš yin a yang ľudia od Qt nevysvetľujú. Avšak sú si istí, že „dodá celému telu energiu a zbaví vás bolesti celkom prirodzeným spôsobom, teda podporením chi". To je pozoruhodné tvrdenie. Celé zástupy New Age liečiteľov tvrdia, že dokážu hýbať, odblokovať, manipulovať alebo prenášať chi, ale nespomínam si na nikoho, kto by tvrdil, že ho dokáže zvýšiť. Nanešťastie, ľudia z Q-Ray sa nezmieňujú o tom, ako merajú chi alebo ako vedia, že Q-Ray ho zvyšuje.

Títo ľudia tiež vravia— hoci naozaj neviem, či sami vedia, čo tým majú na mysli:

Rýchlosť chi vo vašom tele sa rovná rýchlosti svetla, založenej na elektrickom prúde tela. Tak rýchle, tak účinné. Nie pomalé, lokálne ako iné.

 

Očividne, zrozumiteľnú angličtinu ľudkovia od Q-Ray neovládajú. Zrozumiteľná ani inteligentná nie je ani ich ochrana obchodnej značky. Napríklad, tvrdia, že majú obchodnú značku na všetko následovné:

  * Prírodny uľahčovač bolesti™

  * Často imitované, nikdy okopírované™

  * Náramok pre serióznu výkonnosť™

Prečo by si niekto kúpil alebo nosil takýto náramok? Nuž, naozaj obsahuje„špičkovú exkluzívnu ionizačnú technológiu pre 24hodinový nepretržitý účinok.“ A „originálny ionizovaný náramok pokrýva celú postihnutú oblasť tela okamžite.“ Ešte stále nie ste presvedčený? A čo toto: „nosí ho viac Pro-Tour golfistov v PGA a atlétov v MLB, NBA, NHL a NFL.“ MLB? Ak vás toto hmlisté porovnanie a pseudovedecký žargón nepresvedčí, tak toto možno áno:

Vyrovnanie yin-yang (chi) vášho tela je pre vašu športovú výkonnosť a zdravie najdôležitejšie. Pre Q-Ray nie je potrebný žiadny antidopingový test.“

Q-Ray ponúka antidopingový test zadarmo pre každého, kto si kúpi náramok. Certifikácia je extra. Niektorí surovší ľudia by mohli povedať, že kúpou náramkou sme prešli antidopingovým testom so všetkými farebnými stuhami a certifkácia by bola len chi-čerešničkou na vašej yin-yang torte.

Pre tých, ktorí dávajú prednosť vede pred sedliackym rozumom a humorom, navrhujem, aby si prečítali správu od Mayo kliniky o dvojitej kontrole, kontrolnej skupine, náhodnom vzorkovaní domnelých ionizovaných Q-Ray náramkov voči placebo efektu pri utišovaní bolesti. Hádajte, čo zistili vedci? Žiadny rozdiel.  To by malo vy-yinovať yang z chi každého človeka, však?... Ani nie.  Tí, čo veria v mágiu, budú namiestať, že výskum nebol dostatočne dlhý (trval 28 dní) alebo že pokusná vzorka nebola dostatočne veľká (išlo o 610 mužov a žien starších ako 18 rokov, ktorí mali svalovo-kostrové bolesti).  Alebo sa im bude páčiť poznatok, že obe skupiny vraveli o značnom zmiernení bolesti dokazujúc, že tak Q-Ray náramky a placebá sú účinnými prostriedkami na utíšenie bolesti.

Aj keby to bola pravda pri niektorých druhoch bolesti, placebá sú oveľa lacnejšie a účinnejšie: fungujú aj bez toho, že by sa bolo treba utiekať k zvyšovaniu chi, vyrovnávaniu yin a yang, alebo narúšaním kohokoľvek iónov. Ak si chcete založiť firmu predávajúcu placebo náramky, mám pre vás názov zadarmo: nazvite ich 1Quack-Ray náramky a náležite za ne aj účtujte.

 

Viď tiež položky s názvami: zázračné myslenie, placebo efekt, post hoc omyly, regresívne omyly a svedectvá. (V originálnom Skeptic´s Dictionnary)

 

Ďalšie čítanie

· Study Concludes No Difference Between Ionized Bracelet and Placebo for Musculoskeletal Pain Relief - Mayo Clinic

· Q-Ray Bracelet Marketed with Preposterous Claims} (2004) by Stephen Barrett, M.D.

· Consumer Complaints about Q-Ray (note the ads by Google!)

· Marketers of Q-Ray Ionized Bracelet Charged by FTC - FTC Seeks To Halt Deceptive Pain Relief Claims and Provide Consumer Refunds, June 2, 2003

· FTC Challenges Claims That the “Balance Bracelet” Relieves Pain, May 18, 2004

· Everything you need to know about ions from Answers.com

· Photo of Kentucky Derby winner leads to investigation—Sports Illustrated– smiešna historka o jockeyovi s artritídou a o novinárovi, ktorí pochopili "Q-Ray pre moju artritídu" ako "cue ring to call the outriders." Jose Santos bol zbavený akýkoľvek obvinení, ak by vás to zaujímalo. Santos a vlastníci Funny Cide {sued The Miami Herald} over the incident. A federal judge {dismissed the suit}. Q-Ray rode this pony all the way to finish line and it didn't cost them an ionized penny.

· Carroll, Robert Todd. (2003). The Skeptic's Dictionary: A Collection of Strange Beliefs, Amusing Deceptions, and Dangerous Delusions. Wiley and Sons

· Levine, Robert. The Power of Persuasion - How We're Bought and Sold  (John Wiley & Sons 2003).

· Steiner, Robert A. Don't Get Taken! - Bunco and Bunkum Exposed - How to Protect Yourself (Wide-Awake Books 1989)

 

1slovná hračka—quack— je „šarlatán“, teda „šarlatánske náramky“, pozn. prekl.

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár