2006

Masážna terapia

Masáž je šúchanie alebo hnietenie častí tela s cieľom zlepšiť krvný obeh alebo uvoľniť svaly. Masážna terapia je masáž, ktorej súčasťou je metafyzické vysvetlenie obyčajne ukryté vo výrazoch ako „vyrovnávanie" nejakého druhu „energie."

Masáž je zvyčajne relaxujúca a zvyčajne je príjemná. Avšak väčšina z nás si nedokáže vysvetliť telesné a fyziologické mechanizmy, ktoré relaxáciu a pôžitok spôsobujú. Väčšina z nás má asi podozrenie, že to nejako súvisí s pôžitkom, keď sa nás dotýka iná osoba a s fyzickým pohybom svalov a iných častí tela.

Väčšina z nás vie zo skúsenosti, aký príjemný, upokojujúci a duchapovzbudivý môže byť dotyk druhej osoby: alebo, ak chcete, aký liečivý môže byť. Masážni terapeuti tvrdia, že chápu metafyzické dôvody pre povznášajúce a uvoľňujúce účinky masáže. Ich vysvetlenia sú rôzne. Tu je pár vybraných z článku v The Davis Enterprise [January 10, 1993, p. C-1 and C-3]. Článok hovorí o miestnej „masážnej liečiteľke", Karen Khamshta, ktorá používa orto-bionómiu, reflexológiu a polaritu.

Ortobionómia funguje tak, že sa pri nej dotýkame tzv. „spúšťacích bodov" tela. Podľa tejto teórie, ak sa dotkneme spúšťacieho bodu, okamžite „
pocítime poľavenie bolesti a vyrovnanie prírodnej rovnováhy a rytmu tela."

Reflexológia funguje tak, že vraj dokáže odblokovať 7200 nervových zakončení v každej nohe tak, že tieto vedia reagovať na všetky žľazy, orgány a iné telesné časti a zlepšujú aj zásobovanie krvou. Toto vraj pomáha telu „dosiahnuť stav rovnováhy".

Liečba polaritou vychádza z „vyvažovania životnej energie, ktorá prúdi cez každú časť tela a pohybuje sa v prúdoch alebo kanáloch okolo tela." Liečba polaritou „sa snaží eliminovať zablokovanie v týchto kanáloch, ktoré môžu spôsobovať nerovnováhu a chorobu." Teória tvrdí, že „ak sú telesné prúdy v rovnováhe, človek je uvoľnený a schopný účinnejšie sa vyliečiť." Liečba polaritou je akýmsi druhom akupunktúry bez ihiel. Pri akupunktúre je metafyzická energia, ktorá sa zablokuje, nazýva
chi.

Iný masážny terapeut, Christy Freidrichová, vraví: „
mnohé z toho, čo robím, je len snahou pomôcť ľuďom s ich štrukturálnou rovnováhou. Po čase sa ľudia naučia o štruktúre viac i to, ako funguje."

Masážna terapia vyzerá, ako keby mala za cieľ niečo podobné, ako je terapeutický „dotyk" - obnovujúci harmóniu a rovnováhu životnú energiu. Ale masážni terapeuti používajú „ohmatanie na určenie…miest blokovanej energie", zatiaľ čo prevádzkovatelia terapeutického dotyku, ako sa zdá, len mávajú rukami nad vašou aurou. Ja osobne by som dal prednosť ohmataniu.

Masážni terapeuti, ktorí sú certifikovaní Národnou certifikačnou radou pre terapeutickú masáž a telesné cvičenie(NCBTMB), musia absolvovať asi 500 hodín vzdelávacieho školenia a prejsť skúškou. Musia vedieť niečo o základnej anatómii a fyziológii, aj o prvej pomoci.
Napriek dôrazu na vyrovnávanie energie, žiadna z testovacích otázok NCBTMB nie je o metafyzike.

Americká asociácia pre masážnu terapiu (AMTA) tvrdí, že: „Výskum ukazuje, že masáž znižuje srdcový pulz, krvný tlak, zvyšuje obeh krvi a prietok lymfy, uvoľňuje svaly, zlepšuje rozsah pohybu a zvyšuje endorfíny, čo sú prírodné látky tela na utišovanie bolesti. Terapeutická masáž posilňuje medicínsku liečbu a pomáha ľuďom pociťovať menej úzkostí a stresu, sú uvoľnenejší a celkovo čulejší."

Nezmieňujú sa, kto viedol tento výskum a kde si možno tieto tvrdenia overiť. Ani sa nezmieňujú, že tieto účinky sú pravdepodobne dočasné alebo že podobné účinky možno dosiahnuť meditovaním, chôdzou alebo čítaním dobrej knihy. AMTA tiež tvrdí, že terapeutická masáž „môže pomôcť" s:
· alergiami
· úzkosťou
· artritídou (tak osteoartritídou ako aj s reumatickou artritídou)
· astmou a bronchitídiou
· syndrómom zápästného tunela
· chronickými a dočasnými bolesťami
· problémami s obehom
· depresiou
· problémami s trávením, vrátane spastického hrubého čreva, zápchy a hnačky
· bolesťami hlavy, najmä v dôsledku svalového napätia
· nespavosťou
· myofasciálnou bolesťou (stavom tkaniva pripájajúceho sa na svaly)
· obmedzeným rozsahom pohybu
· sinusitis
· športovými zraneniami vrátane natiahnutých alebo natrhnutých svalov a úponov
· stresom
· mandibulárnou poruchou kĺbov
· zápalom žíl
· infekčnými chorobami
· určitými druhmi rakoviny
· niektorými problémami kože
· niektorými problémami so srdcom

Niečo, čo „dokáže pomôcť" s takým veľkým počtom chorôb a porúch, by malo byť veľmi populárne. Podľa AMTA Američania minú ročne na masážnu terapiu medzi 2 až 4 miliardami dolárov. Avšak „dokáže pomôcť" nie je veľmi silným argumentom a tí, ktorí majú vážne zdravotné problémy, ako sú srdcové poruchy, depresia alebo sinusitis by sa asi radšej mali radiť s lekárom.

Pretože
masážna terapia je v podstate neregulovaná profesia, tvrdiť, že masážni terapeuti sú kvalifikovaní na to, aby liečili zdravotné stavy ako alergie, infekčné choroby, phlebitis atď, sa zdá byť šarlatánstvom. To však nezastavilo túto profesiu pred expanziou až do stavu, kedy aj psy môžu dostávať liečebnú masáž.

Viď súvisiace položky o alternatívnych liečebných praktikách.

Ďalšie čítanie

· Barrett, Stephen and William T. Jarvis. eds. The Health Robbers: A Close Look at Quackery in America (Amherst, N.Y.: Prometheus Books, 1993)

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár