2006

Zákon veľkých čísel

Zákon naozaj veľkých čísel vraví, že pri dostatočne veľkej vzorke sa mnohé veci, ktoré sa inak javia ako veľmi výnimočné, v skutočnosti s veľkou pravdepodobnosťou stať môžu a dokonca vtedy prestávajú byť zriedkavými.

Napríklad, možno ste v úžase nad osobou, ktorá dvakrát vyhrala v lotérii, pretože si myslíte, že šanca, že niekto vyhrá dvakrát, je astronomicky malá. V New York Times raz písali príbeh o žene, ktorá dvakrát vyhrala lotériu štátu New Jersey a označili jej šance za "jedna k 17 triliónom". Avšak štatistici Stephen Samuels a George McCabe z univerzity Purdue stanovili pravdepodobnosť, že niekto vyhrá v lotérii dvakrát, počas štvormesačného obdobia na približne 1:30 a pri viac ako siedmych rokoch na viac ako 1:50. Prečo? Pretože hráči si nekupujú jeden lístok na každú z oboch lotérií, každý týždeň si kupujú mnoho tiketov (Persi a Mosteller).

Niektorí ľudia sú prekvapení, keď zistia, že na celom svete je viac ako 16 miliónov ľudí, ktorí majú narodeniny v rovnaký deň. Pri typickom zápase amerického futbalu s 50 tisíc divákmi si väčšina z nich môže povedať, že je tam ďalších 135 ľudí, ktorí majú narodeniny v ten istý deň. (Povšimnutiahodnou výnimkou budú len tí, ktorí sa narodili 29. februára. V ten istý deň sa narodilo asi 34 fanúšikov.)

Možno vás ešte viac prekvapí, že "ak náhodne vyberieme 23 ľudí, existuje 50%-tná šanca, že aspoň dvaja z nich budú oslavovať narodeniny v ten istý deň." (Martin)

Na druhej strane, možno si poviete, že šance, že sa niečo stane, sú milión k jednej. Takáto pravdepodobnosť sa vám môže zdať taká obrovská, že zruší akékoľvek šťastie alebo náhodu.
Avšak pri celkom počte 5,9 miliardy ľudí na Zemi, šanca jedna k miliónu nastane často. Povedzme, že je šanca jedna k miliónu, že sa niekomu sníva, že na druhý deň havaruje lietadlo. Pri 5,9 miliarde ľudí, ktorí majú priemerne 250 tém na sny každú noc (Hines, str.50), by malo existovať asi 1,5 milióna ľudí, ktorým sa sníva taký sen, že sa môžu považovať za jasnovidcov. V skutočnosti bude toto číslo ešte asi väčšie, pretože máme sklony snívať viac o veciach, ktoré nás legitímne trápia a údaje zo snov sú zvyčajne nejasné alebo nejednoznačné, čím je možné celý rad udalostí počítať ako splnenie našich snov.


Ďalšie čítanie

· Diaconis, Persi and Frederick Mosteller, "Coincidences," in The Encyclopedia of the Paranormal, ed. G. Stein (Amherst, N.Y.:Prometheus Books, 1996).

· Hines, Terence. Pseudoscience and the Paranormal (Buffalo, NY: Prometheus Books, 1990).

· Martin, Bruce. "Coincidences: Remarkable or Random?" in The Skeptical Inquirer, September/October 1998

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár