2006

Yeti alebo Big Foot

Tohto tvora poznáme pod mnohými menami, ale u nás v severnej Kalifornii ho voláme Bigfoot, čiže "Veľká noha". Pozdĺž diaľnice 101 v severnom Humboldtovom okrese, kde cestujete v tieňoch obrovských sekvojí, je Veľká noha veľkým biznisom. Pozdĺž diaľnice sekvojí je množstvo obchodov, každý so svojou vlastnou obrovskou podobou Veľkej nohy, vyrezanej reťazovou pílou z majestátnej sekvoje, ktorá gáni na turistov. Veľká noha je tvor podobný opici, ktorú vraj už stokrát videli v Spojených štátoch (najčastejšie na Tichomorskom severozápade) a po celom svete od polovice 19. storočia. Tvor je najčastejšie opisovaný ako 2 až 3 metre vysoký, vážiaci viac ako 227 kg, s odtlačkami stôp dlhými 43 cm.

Väčšina vedcov neverí v existenciu takéhoto tvora, nie preto, že by vedci boli arogantní, ale preto, že dôkazy podporujúce vieru v prežitie prehistorického, ľudoopovi podobného tvora takých rozmerov sú nedostatočné. Dôkazy pozostávajú prevažne zo svedectiev členov fanklubov Veľkej nohy, z odtlačkov pochybného pôvodu a obrázkov, ktoré môžu rovnako dobre zachytávať opice ako ľudí oblečených do opičej kožušiny. Neexistujú žiadne kosti, žiadny trus, žiadne artefakty, žiadne mŕtve telá, žiadne vysvetlenie, ako to že druh, ktorý by mal žiť v spoločenstvách, nezanecháva žiadne stopy po spoločných aktivitách, žiadne dôkazy, že by nejaký jedinec, a už vôbec nie nejaká komunita takýchto tvorov, pobývala niekde v blízkosti miest, kde ich „videli". Skrátka, dôkazy
svedčia skôr o podvodoch alebo omyloch ako o skutočnom objave. A predsa, niektorí, čo veria, zavrhujú takúto kritiku, tvrdiac, že Veľká noha existuje v inom rozmere a cestuje pomocou astrálnej projekcie. Potom niet divu, že je tohto tvora tak ťažko nájsť!

Okrem svedectiev nadšených fanúšikov nám najviac dôkazov poskytujú odtlačky a film. Medzi tými pár odtlačkami, ktoré sú k dispozícii na skúmanie, sú také veľké rozdiely v tvare a usporiadaní, že tieto dôkazy skôr „svedčia o mnohých nezávislých vtipálkoch" (Dennett, 1996). Pravdepodobne najznámejšín dôkazom o existencii Veľkej nohy je film, ktorý nakrútili lovci tohto tvora Roger Patterson a Bob Gimlin 20.októbra 1967 v Bluff Creek v severnej Kalifornii. Film zachytáva kráčajúceho tvora podobného ľudoopovi, vysokého asi šesť stôp s ovisnutými prsiami. Krok je veľmi podobný chôdzi muža. Skupina fanúšikov Veľkej nohy, ktorá si dala meno North American Science Institute, tvrdí, že ich stálo 100 tisíc dolárov, aby dokázali, že Veľká noha na filme je pravá. Avšak skúsený Hollywoodský režisér John Landis priznal, že film zobrazuje muža v odeve Johna Chambersa, ktorý pomáhal zhotoviť opičie obleky pre film Planéta opíc (1968). Podľa Landisa, „Ten slávny kúsok filmu o Veľkej nohe kráčajúcej v lese a o ktorom sa tvrdilo, že je pravý, v skutočnosti ukazuje odev zhotovený Johnom Chambersom." Landis povedal, že sa o tom dozvedel, keď pracoval s Chambersom na filme Pod planétou opíc (1969), na filme, ktorý nerežíroval.

Viď súvisiace položky o kryptozoólógii.

Ďalšie čítanie

 

· The Grizzly Truth about Yeti- Stalking the Abominable Snow-Bear by D. Trull

· The Bigfoot-Giganto Theory by Matt Moneymaker

· On the Trail of Mapinguari

· Bigfoot Links

· Ron Schaffner's Cryptozoology Page

· Bigfoot Links (for true believers)

· Dennett, Michael R. "Bigfoot," in The Encyclopedia of the

· Paranormal edited by Gordon Stein (Buffalo, N.Y.: Prometheus Books, 1996). $104.96

· Dennett, Michael R. "Bigfoot Jokester Reveals Punchline--Finally,"

· Skeptical Inquirer, Fall 1982.

· Randi, James. An Encyclopedia of Claims, Frauds, and Hoaxes of the Occult and Supernatural (N.Y.: St. Martin's Press, 1995).$17.47

· Randi, James. Flim-Flam! (Buffalo, New York: Prometheus Books,1982), $15.16

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár