2006

Runy

Runy sú písmená starovekých abecied: teutónskej (t.j. germánskej) (24 znakov), anglosaskej (32 znakov) a škandinávskej (16 znakov). Runické znaky sa podobajú na latinské písmená, len nemajú toľko zakrivených čiar a tvoria ich hlavne priamky, ktoré sa nožom lepšie vyrezávajú. Runické znaky sa používali viac ako tisíc rokov. Pre väčšinu ľudí runická abeceda zanikla niekedy medzi 13. a 16. storočím. Avšak pre tých špeciálnych ľudí s jednou nohou vo svete tajomstiev a druhou vo svete záhad, sú teraz runy druhom proroctva.

Neexistuje žiadny staroveký dokument, ktorý by naznačoval, že
runy majú nejaké kúzelné použitie. Runické znaky používali ich tvorcovia na praktické účely, ako je označovanie hrobov, označovanie majetku alebo aj na počmáranie hrobov a majetkov iných. To posledné som sám videl v Maes Howe v Orkney. Predsa však, niektorí ľudia dokážu v zrnku piesku vidieť vesmír, kým iní dokážu vidieť budúcnosť v znakoch abecedy vytesaných do dreva alebo do kameňa.

Slovo "runa" je odvodené zo staronórskeho a staroanglického "run", čo znamená "záhada." Skutočnou záhadou však je, prečo by si niekto mal myslieť, že ak napíšeme niečo písmenami tejto abecedy na malé kúsky dreva alebo kameňa, vložíme ich do vreca a potom ich z neho vyťahujeme a hádžeme, alebo ich istým spôsobom poukladáme, dostaneme odpoveď na svoje otázky, dostaneme orientáciu do prítomnosti, sprievodcu do budúcnosti a aj pomocníka na správne rozhodovanie.
Runám možno prischla ich povesť veštiaceho nástroja v období, keď vodcovia kresťanskej cirkvy tvrdili, že sa používajú na čarovanie alebo na komunikovanie s diablom. Zdá sa, že mnohí New Ageisti majú radi Tolkeina, pretože skutočnosť, že jeho Hobbiti používali nejaký druh rún vo svojom písme asi nejako posilnila spojenie runických znakov s mágiou a záhadou. Ťažko mi je predstaviť si, ako vikingské bojovníci, ktorí vzývali Thora a Odina, kľačali na kolenách, aby si hodili runami - keď sa rozhodovali, či majú vpadnúť do Írska alebo nie.

Vraví sa, že
čítanie rún pomáha pri získavaní spirituálneho pochopenia vecí. Nuž, je pravdepodobne rovnako dobré ako iné metódy. Dr. Martin D. Rayner, profesor fyziológie na Lekárskej fakulte Hawajskej univerzity, tvrdí, že hľadením na runy je možné dostať sa do stavu podvedomia a veľa sa o sebe dozvedieť.

Ako vám môžu náhodne vybraté označené kamene povedať niečo o vás samotných? Možno sú tieto interpretácie rún jednoducho tak evokujúce, že každá obsahuje nejaký zmysel, ktorý možno akceptovať ako relevantný k časti niečoho, čo sa deje na hranici vedomia každý deň, v ľubovoľný okamih, u ľubovoľného človeka. To je tá najľahšia eventualita, ktorú možno akceptovať zo striktne vedeckého stanoviska. (The Runes Explained)

Dobrý doktor dáva nový zmysel nielen svojmu životu alebo aj vede. Avšak vraví, že zistil, že čítanie rún je "tranformačné" a vedie k "objavom", čo sú bežné ciele New Ageistov. Ako môže byť náhodný výber abecedných kameňov tak užitočný? Ľahko! Hocičo môže byť zdrojom tranformácie a objavom, ak sa tak rozhodnete vy sami. Runy, tarotove karty, I Ching, enneagramy, Myers-Briggsová... hocičo sa dá použiť na stimulovanie sebareflexie a sebaanalýzy.
Hocičo možno použiť na ospravedlnenie rozhodnutia o nevyriešenom probléme. Možnosť rozhodnúť sa prináša úľavu, znižuje úzkosť a celkom dobre môže vyzerať ako objav a transformácia. Avšak používať niečo také ako runy na kameňoch, aby ste dokázali urobiť rozhodnutie, vás zbavuje vašej vlastnej zodpovednosti za rozhodnutie. Voľbu za vás urobili kamene a vaša podvedomá myseľ, takže v tom nie ste, keď sa niečo nevydarí. Okrem toho, pretože neexistuje štandardná interpretácia žiadnej z tých metód, vždy môžete zmeniť svoju pôvodnú interpretáciu tak, aby sa zhodovala s novými skutočnosťami alebo vašimi túžbami. Ak ste orákulom vy sami, je to vždy zaručene víťazná situácia (win-win). Poznámka: Tacitus, v Kapitole X vo svojom diele Germania, opisuje druh veštenia, ktorý používali germánske kmene: "Viac ako iné národy venujú pozornosť vešteniu budúcnosti a osudu. Ich metóda veštenia je jednoduchá: odrežú konár z plodiaceho stromu, rozrežu ho na malé kúsky, ktoré potom označia zvláštnymi znakmi a zamiešajú na bielom plátne. Potom kňaz, ak ide o veštenie osudu na verejnosti, ale otec, ak ide o veštenie v rodine, len čo vzýval bohov a s očami vyvrátenými dohora, vyberie tri kúsky, jeden po druhom, a interpretuje ich podľa na nich vyznačených znakov."

Hoci znaky nie sú opísané ako písmená runickej abecedy, niektorí New Ageisti interpretujú túto pasáž ako dôkaz tak existencie rún v prvom storočí ako aj ich použitia vo veštení. Nezdá sa mi, že by sa podľa tejto posáže dalo na niečo také usudzovať.

Ďalšie čítanie

· Runstenar / Rune stones - od Ingrid Karlmar a Urban Fredriksson

· Ásatrú runes - vraví sa, že fašisti našli pokoj v Odinovi a v starom náboženstve.

· Moonphase runes as oracle

· Cool Stones (- a akceptujú aj Visa karty!)

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár