2006

Rama

Zen majstrom nazývaným "Rama" je Frederick P. Lenz, Ph.D. (doktorát z angličtiny) a obchodník (Advanced Systems, Inc.). Tisíce ľudí vycálujú kľudne až 5000 dolárov za seminár, aby boli osvietení samozvaným guru, médiom a čarodejníkom. Zázrakom je, že existuje toľko ľudí, ktorí stoja v rade, aby mu mohli dať svoje peniaze a brať hodiny pri počítači a meditáciách. Toto sa od svojho majstra naučil naučil jeden z jeho nasledovníkov: "Spirituálne vyspelí ľudia pracujú na počítačoch, pretože tak zarobia kopu peňazí. Čím viac peňazí zarobíte, tým lepšie meditujete." (Nancy Clark and Nick Gallo, "Do You Believe in Magic? - New Light on the New Age," Family Circle, February 23, 1993, str. 102).

Rama používa celú plejádu techník na ovládanie mysle, aby zviedol svojich žiakov. Jeho žiaci na neho celé hodiny civia (volá to "meditácia"). Po chvíli začnú mať halucinácie, vidia, ako sa mení na rôzne tvary alebo ako žiari. Aby ich ešte viac oblbol, vraví svojim nasledovníkom, že len ľudia s paranormálnymi schopnosťami môžu vidieť tieto zázračné veci.
Túžba mať nadprirodzené zážitky je v mnohých ľuďoch veľmi hlboká a nepochybne je dôvodom, prečo inak normálni a rozumní ľudia sadnú na lep takýmto do neba volajúcim šarlatánom. Ramovia, Jim Jonesovia a Charles Mansoni tohto sveta využívajú svoj šarm a hostia sa na zraniteľných mužoch a ženách, zvádzajúcich ich nielen sexuálne ale aj finančne a duchovne. Rama používa techniku hovoriacu ženám, že on máva sex len so ženami, ktoré majú nejaký vzácny druh karmy. Tiež hovorí ženám, že sex s ním ich vynesie do vyššej formy vedomia. Pre skeptika je ťažké uveriť, že takýto ťah môže platiť na každú ženu, ale očividne to funguje. Jim Jones bol známy tým, že mal mnohé ženy zo svojej náboženskej komunity. Používal príťažlivosť podobnú Ramovej, snažiac sa vyvolať u ženy dojem, že jej preukazuje láskavosť tým, že ju "poznáva" v biblickom zmysle.

Na jednej strane si náboženská sloboda vyžaduje, aby ľudia neboli obmedzovaní pri svojom prenasledovaní nadprirodzeného, aj keď to znamená, že na planéte budú prekvitať sekty. Na druej strane, ako slobodní môžu byť ľudia, ak sú ochotní vzdať sa slobody myslieť kriticky, aby nasledovali svojho guru? Farizejským ministrom tradičných náboženstiev vôbec nepomôže, keď prehlásia, že sekty sú dielom Satana, a že len v katolíckej, mormonskej, baptistickej atď. cirkvy možno nájsť pravé duchovno. Tradičné náboženstvá praktizujú to isté ovládanie mysle svojich členov ako to robia vodcovia siekt.

Rama vyniesol náboženskú slobodu do nových výšok vo svojej ostatnej knihe, Surfing the Himalaya's: A Spiritual Adventure. V nej nám rozpráva o svojich dobrodružstvách "pri snowboardovaní po tantrickom myetioléu" a ponúka také kúsky múdrosti ako je táto:

koniec koncov, myslenie je veľmi neúčinnou metódou spracovania dát…

alebo,

relačný spôsob robenia vecí je posunúť vašu myseľ do štvrtého stavu, stavu zvýšenej bdelosti. V stave zvýšenej bdelosti dvíhate svoju vedomú myseľ nad tok vonkajších dát - mimo dimenzionálneho času a priestoru, tak povediac -a namiesto toho zmiešate svoju myseľ s čírym inteligentným vedomím vesmíru.

Bravo. Ramov inzerát v PC Word (1/96) tvrdí, že je nielen konzultantom pre významné softwarové firmy, ale aj snowboardistom svetovej triedy a nositeľom čierneho opasku v bojových umeniach, okrem toho ešte aj hudobníkom a hudobným producentom. Zdá sa, že jej málo toho, čo tento človek nedokáže. Možno je poradcom pre firmu Novell, pretože Bob Frankenberg, riaditeľ a CEO Novellu tvrdí, že kniha je "zábavná a poučná" a nazýva ju "skvelým protikladom Východnej duchovnosti a Západného pragmatizmu."

Rama nejako primel aj Phila Jacksona, trénera Chicago Bulls, aby do knihy prispel touto záložkou: "prináša ľahkosť a humor téme, ktorú často označujú za svetský a nudný subjekt." Skutočne. Rama, tiež známy ako Frederick Lenz, sa musel poriadne baviť. Kniha sa stala bestsellerom a do roka Rama vydal ďalšiu kultovú klasiku - Snowboardingom k nirváne.

Nanešťastie, ani celá jeho tantrická múdrosť nedokázala Ramu zachrániť deň pred priznaním daní v roku 1998, keď spadol do Conscience Bay neďaleko svojej exkluzívnej rezidencie v exkluzívnej časti Old Field v Setauket na Long Island, New York. Klebety tvrdia, že bol opitý na mol, keď padol do vody. Neidentifikovaná žena opísaná políciou ako nesúvisle hovoriaca, sa našla v Lenzovom dobe v čase, keď bolo telo vylovené policajnými potápačmi. V čase svojej smrti mal Lenz 48 rokov. V súčasnosti nie je známe, kto zdedí jeho ohromné bohatstvo vrátane jeho tryskového lietadla.

V júlovo-augustovom vydaní časopise Skeptical Inquirer bol článok o Ramovi od experta na kulty, Joea Szimbarta, ktorý tvrdí, že Rama trpel na rakovinu pečene a spáchal samovraždu predávkovaním fenobarbitalom.

Viď súvisiacu položku o ovládaní mysle.

Ďalšie čítanie

· Rama Lama Ding Dong

· The Rama Page

· Ramalila - "venované Ramovým študentom, minulosti, prítomnosti a dokonca aj budúcnosti!"

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár