2006

Nostradamus

Francúzsky lekár a astrológ, ktorého jeho moderní nasledovníci považujú za proroka, ktorého varovania by mali byť dnes brať vážne. Písal quatriány v skupinách po sto, známych ako Centuries, ktoré jeho prívrženci považujú za proroctvá. Skeptici považujú poéziu Nostradama hlavne za zmätenú. Nemyslím si, že Sám Veľký bol mohol predpovedať, že sa v 20. storočí stane priemyslom jednoho človeka. Vydavateľstvá nikdy neskrachujú pri vydávaní nezmyslov, o ktorých sa tvrdí, že sú najnovšími predpoveďami vydolovanými z Nostradamových rukopisov.

Tí pravoverní, ako napríklad Erika Cheethamová, veria, že Nostradamus predvídal vynález bômb, rakiet, ponoriek a lietadiel. Predpovedal veľký požiar v Londýne (1666), nástup Adolfa Hitlera a mnohé iné divy.

Skeptici, ako James Randi, vrhajú na interpretácie Nostradamových quatriánov tieň pochybností.

Takto chápu Randi a Cheethamová jeden z najslávnejších quatriánov, ktorý vraj prorokuje nástup Adolfa Hitlera k moci v Nemecku:

Bestes farouches de faim fleuves tranner,

Plus part du champ encore Hister sera,

En caige de fer le grand sera traisner,

Quand rien enfant de Germain observa.

 

Cheethamovej verzia:

Divoké hladné beštie prekročia rieky,

Podstatná časť bitky bude proti Hitlerovi,

A on spôsobí, že skvelí muži budú vlečení v železnej klietke,

Keď syn Nemecka neposlúcha žiadne zákony.

 

Randiho verzia:

Divoké hladné beštie preplávu rieky,

Väčšina armády bude oproti dolnému Dunaju.

Veľký bude ťahaný v železnej klietke,

Kým detský brat nič nespozoruje.

 

Môžete si vysvetliť ich tvrdenia po svojom, ale chcel by som dodať jednu vec, o ktorej sa nikto z nich nezmieňuje. ´Germania´ je výraz, ktorým sa odkazuje na staroveký región Európy, severne od Dunaja a východne od Rýna. Môže sa tiež týkať časti Rímskeho impéria zodpovedajúcej dnešnému severovýchodnému Francúzsku a časti Belgicka a Holandska. Pre mňa sú obidve verzie tejto prorockej poémy nezrozumiteľné. A prečo by si niekto mal myslieť, že Hister znamená Hitler, a nie oblasť kraja pri Dunaji, ktorú ešte aj Nostradamus chápe ako výraz, ktorý sa bežne používal v dobách jeho hrdinov, to nechápem.

Záverom mi ešte dovoľte poznamenať, že existuje video známe pod názvom "Nostradamus: prorok skazy". Je to vyslovene nekritická, neskeptická a zavádzajúca prezentácia Cheethamovej názorov a bola odvysielaná A&E v ich biografickom seriáli: falošné tóny v inak dosť informatívnom seriáli. James Randi, ktorý napísal kritickú a skeptickú knihu o fenoméne zvanom Nostradamus, absolvoval pre tento program interview, ale tvrdí, že jeho názory boli prekrútené alebo ignorované. To vraví Randi.

Teraz už viem, akú cenu priradím hocičomu, čo program "Biography" predstaví v budúcnosti a dúfam, že tak urobia aj moji čitatelia. Nedostatok rešpektu pre pravdu a pre vzdelanie diváka, ktoré demonštrovali producenti uvedenej show, Craigom Haffnerom, Donnou Lusitanovou a Scottom Paddorom, ich nebude ani v najmenšom trápiť; peniaze sú už v banke a im je to proste jedno.

 

Ďalšie čítanie

· Hitchhiker's Guide to Nostradamus

· Nostradamus: Links

· Randi, James. The Mask of Nostradamus : the prophecies of the world's most famous seer (Buffalo, N.Y. : Prometheus Books, 1993).

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár