2006

Noemova archa

Loď postavená Noemom na príkaz Boha, aby mal kam uložiť svoju rodinu, asi 50 tisíc druhov zvierat a asi jeden milión druhov hmyzu, počas Bohom plánovanej záplavy, ktorá mala zahubiť všetky ostatné zvieratá a rastliny na Zemi.

Tí, ktorí ešte tento príbeh nepoznajú, sa možno divia, prečo by Boh zničil takmer všetko potomstvo, takmer všetkých tvorov, ktoré stvoril. Príbeh hovorí, že Boh nebol spokojný so svojimi ľudskými výtvormi, očividne s výnimkou Noema a jeho rodiny. Táto metóda ničenia tých, čo sa nám nepáčia, sa stala obľúbenou taktikou nasledovníkov tohto a mnohých iných bohov. Čo je dobré pre Boha, je hádam dobré aj pre nás. Samozrejme, všetko veľmi zlé je po tých štyridsiatich dňoch a nociach dažďa na niečo dobré: spravodliví sú záchranení, t.j. nie sú zničení.
Historický problém vraždy v mene náboženstva je v tom, že nikto si nemôže byť celkom istý, čo niekto iný považuje za spravodlivé. A tak sa generáciu po generácii jedna spravodlivá skupina stavia proti inej spravodlivej skupine. Je zázrak, že je nás ešte toľko, ktorí sme unikli tejto masakre.

Napriek zlému príkladu, ktorý dal Boh Noemovým potomkom - len si predstavte: utopiť svoje vlastné deti, pretože neboli "spravodlivé" - je príbeh medzi deťmi stále obľúbený. Boh má rád dobrých ľudí. Nechá ich plaviť sa na lodi s kopou priateľských zvierat. Ukazuje im nádhernú dúhu po búrke. A oni všetci žili šťastne, kým nepomreli. Aj dospelím sa páči tento príbeh, hoci ho môžu chápať ako nejakú alegóriu s nejakým druhom duchovného odkazu, napríklad, Boh je všemocný a za všetko mu vďačíme, ešte aj za svoju existenciu. Okrem toho, Stvoriteľ od nás očakáva, že sa budeme vedieť správať. Ale sú aj takí, ktorí berú príbeh doslova.

Podľa príbehu v kapitole 7 knihy Genesis, Noe, jeho posádka a zvieratá žili spolu viac ako šesť mesiacov, kým záplavy neústupili. S touto zostavou je niekoľko logických problémov, ale skôr, ako sa k nim dostaneme, je tu ešte jedna vec, ktorú treba okomentovať. Myslím, že je zrejmé, že záplavy nie sú žiadny špás. Už od nepamäti trpeli pri záplavách nielen ľudia ale aj zvieratá. Dívať sa na vlastnú rodinu alebo dom, ako ho odnáša vysoká voda, musí byť hrozné. Vidieť utopiť sa vlastné deti, zničiť si život a zmazať sny v jedinom okamihu, musí byť zdrvujúci zážitok. Ale ak by jeden mal zistiť, že
záplava nebola rozmarnou náhodou prírody, neplánovanou a bezcieľnou, ale naopak, dosť zlomyselným a úmyselným aktom vedomej bytosti, tak by mohol k svojim pocitom devastácie pridať ešte zúrivosť. Predpokladám, že niekto by mohol tvrdiť, že aj tak tento svet patri Bohu, lebo ho stvoril a tak ho môže hocikedy zničiť. Avšak takýto prístup sa na obraz všemocného, milujúceho Boha veľmi nepodobá. Nech je to, ako chce, buďme dobrými fundamentalistami a pozrime sa na tento príbeh z hľadiska jeho pravdovravnosti.

Pre starobylých Židov nie sú príbehy o potopách ničím ojedinelým. Ale neviem o žiadnom starovekom národe, ktorý by mal historku o tom, že Boh pustil záplavu na celý svet, aby potopil každú živú bytosť. Aké geologické alebo archeologické dôkazy existujú o takejto univerzálnej deštrukcii všetkých ľudských spoločností, všetkých rastlín a živočíchov (okrem tých na Noemovej arche)? Musí existovať vrstva sedimentu datovaného do toho istého obdobia, ktorá by obsahovala všetky kosti tých úbohých tvorov. Mali by existovať nejaké dôkazy, že všetky ľudské spoločnosti boli jedným šmahom vymietnuté. Žiadne takéto dôkazy o podobnej celosvetovej potope nemáme.

Nateraz, len v záujme argumentu, sa však zhodnime na tom, že celosvetová potopa síce bola, ale dôkazy o nej sa nejako prekrútili tak, že geologicky ani archeologicky to nevyzerá, že nejaká bola. Ešte stále existujú nejaké otázky, ktoré by si sme mali položiť skôr, ako túto teóriu prijmeme. Po prvé, aká veľká bola archa? Odpoveď: naozaj veľmi, veľmi veľká! Plávala by? Možno sa Noemovi dostalo božskej vodiacej ruky, a tak možno táto loď, väčšia než akýkoľvek supertanker, naozaj mohla plávať. Spomeňte si, že toto všetko sa odohralo ešte pred objavom metalurgie, takže loď je vyrobená z dreva a iných prírodných materiálov. Koľko stromov by bolo treba vyrúbať, aby bolo na loď? Koľko ľudí by muselo pracovať koľko rokov? Postavenie pyramídy by bolo malinou v porovnaní so stavbou archy. Ale nezabudnime, že ľudia vtedy žili oveľa dlhšie. Noe mal 600 rokov, keď začal stavať. Musel mať okolo 1200 rokov, keď loď dokončil. Pomyslite si na tú reputáciu, ktorú musel získať za celé tie stovky rokov stavania gigantickej lode v púšti.

Ale povedzme, že nech je hocijako nepravdepodobné, aby bola takáto loď postavená technológiou dreveného staviteľstva známou najstarším národom, že Noe ju postavil s Božou pomocou. A dohodnime sa aj na tom, že aj keď je nepravdepodobné, aby taká loď plávala, že plávala. Ešte je tu problém pozbierania všetkých zvierat z rôznych častí sveta, o ktorých, pokiaľ viem, Noe ani nevedel, že existujú. Ako sa dostal do všetkých tých vzdialených častí sveta, aby pozbieral exotické motýle a komodské varany? Ako dosiahol, aby ho všetky tie dinosaury nasledovali na loď? Kým by pozbieral všetky tie druhy, vo dvojiciach a sedmičkách, jeho loď by sa asi na púštnom slnku dávno rozsušila.

Ale povedzme, že Noe bol schopný pozbierať všetky vtáky a cicavce, plazy a obojživelníky, zopár miliónov druhov hmyzu, že ich všetky umiestnil na loď. Stále je tu problém, ako zabrániť, aby sa zvieratá navzájom nepožrali. Alebo si máme myslieť, že lev by si na arche ľahol hneď vedľa ovce? Zmenili sa mäsožravci počas potopy na vegetariánov? Ako zabránil, aby vtáci nepožrali hmyz? Možno bola archa plná potravy pre zvieratá. Napokon, ak Noe dokázal zostrojiť loď, ktorá dokázala pojať všetky tie zvieratá, nebolo pre neho nič pridať priestor ešte aj pre dostatok potravy, aby im vydržala aspoň na šesť mesiacov. Samozrejme, Noe by musel uskladniť dostatok potravy aj pre seba a svoju rodinu. Ale to sú len nepatrné detaily pre muža s takým plánom vedeným Bohom.

Predsa však, je ťažké si predstaviť, ako by taká malá posádka mohla nakŕmiť všetky tie zvieratá v jediný deň. Bol tam len Noe, jeho žena, traja synovia a tri nevesty. Zdá sa, že "denné" kŕmenie by muselo trvať roky. Vkus mi nedovoľuje, aby som sa zmienil ešte o problémoch s "čistením", ale povedal by som, že ak už len ten hluk zvierat nepriviedol Noema k šialenstvu (nespomínajúc ani uštipnutia hmyzu), tak smrad by ho bol zabil. Ale aspoň by sa nebol musel trápiť s nedostatkom čistej vody.

Nech znie tento príbeh akokoľvek absurdne, existujú ľudia, ktorí tvrdia, že našli Noemovu archu. (
A toto je ten pravý dôvod, prečo prof. Carroll tak detailne vysvetľuje logické problémy okolo samotnej Noemovej archy. To je podobné, ako keby niekto prehlásil, že našiel perie z krídel anjela..., pozn. prekl.) Áno, vravia, že keď potopa ustúpila, ocitol sa Noah a jeho zoo na vrchole kopca Ararat v Turecku. Teraz je potrebné, aby boli všetky zvieratá rozptýlené do vzdialených končín sveta: podobný problém, ako keď predtým Noe zvieratá zbieral. Myslím, že je ešte problematickejšie vysvetliť, ako vôbec mnohé druhy prežili, keď z nich zostal len jeden alebo sedem párov z každého druhu. Tiež by sme si pomysleli, že tie druhy, ktorým sa to podarilo, a ktoré museli putovať ďaleko, by asi po ceste zanechali po sebe nejaké potomstvo. Existujú snáď nejaké dôkazy o tom, že všetky druhy majú pôvod v Turecku? Lebo tak by tomu malo byť, ak archa naozaj pristála na Ararate.

Napriek všetkému, čo tu bolo povedané, nič z toho neodrádza pravého veriaceho, aby si myslel, že príbeh o Noemovej arche je Božia pravda. A neodrádza to ani tých, čo si myslia, že archa sa našla. Niektorí z vás možno videli v roku 1977 pseudo-dokumentárny program nazvaný "Hľadanie Noemovej archy" alebo špeciálny program CBS v roku 1993 pomenovaný "Neuveriteľný objav Noemovej archy". Ten prvý je dielom čírej fikcie, ktoré sa tvári ako dokument. Ten druhý má na svedomí George Jammal, ktorý priznal, že príbeh bol podvod. Jammal povedal, že chcel odhaliť náboženské podvody. Jeho podvod videlo asi 20 miliónov ľudí, väčšina ktorých asi dodnes nevie, že Jammal nechcel, aby to zobrali vážne.

Počas tohto programu Jammal vytiahol niečo, čo nazval "sväté drevo" z archy, o ktorom neskôr priznal, že ho vzal zo železničnej trate v Long Beach, v Kalifornii, a ktoré nechal stvrdnúť tým, že ho piekol v trúbe. Pripravil si aj ďalšie falošné drevo, keď dal upiecť kúsok kalifornskej borovice v kuchynskej rúre spolu s zmesou vína, jódu, sladko-kyslej a teriyaki omáčky. Tiež sa priznal, že nikdy v Turecku nebol. Producentom programu bola spoločnosť Sun International Pictures so sídlom v Salt Lake City, ktorá mala na svedomí tiež niekoľko pseudo-dokumentárnych filmov o Nostradamovi, Bermudskom trojuholníku, turínskom plátne a o UFO.

Čo by som však naozaj rád videl, by bol dokument od kreacionistov, v ktorom by postavili kópiu lode a ukázali nám všetkým, ako sa to stalo.

 

Ďalšie čítanie:

· Problems with a Global Flood

· Sun Goes Down in Flames: The Jammal Ark Hoax by Jim Lippard

· Has Anyone Really Seen Noah's Ark?

· RON WYATT: ARE HIS CLAIMS BONAFIDE? by Bill Crouse

· Cerone, Daniel, "Admitting 'Noah's Ark' Hoax," Los Angeles Times, October 30,1993, p. F-1.

· Feder, Kenneth L. Frauds, Myths and Mysteries - Science and Pseudoscience in Archaeology (Mountain View, California: Mayfield Publishing Company, 1990).

· Moore, Robert A. "The impossible voyage of Noah's ark," Creation/Evolution 11:1-43.

· Plimer, Ian. Telling Lies for God (Random House, 1994).

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár