Raymond Moody je parapsychológ s lekárskym diplomom (z Medical College of Georgia) a s doktorátom z filozofie a psychológie (University of Virginia). Napísal niekoľko kníh na tému "život po živote" a vytvoril mýtus o typickom "zážitku blízkej smrti", pri ktorom ide o nasledovné: bzučiaci alebo rinčiaci hluk, pocit blaženého pokoja, pocit vznášania sa mimo vlastného tela a dívania sa na neho zhora, pohybovanie sa v tuneli plnom jasného svetla, stretávanie sa s mŕtvymi, svätými, Kristom, anjelmi, atď., pred očami sa nám premieta celý život a je to niečo také krásne, že sa nám ani nechce vrátiť do späť do svojho tela. Táto kompozitná skúsenosť je založená hlavne na voľných interpretáciách svedectiev a príbehov doktorov, sestier a pacientov. Ak máme Moodymu veriť, nikto, kto sa ocitol blízko smrti, nezažil nič hrôzostrašné. Možno preto sa jeho knihy predávajú v desiatkach miliónov kusov.
Moody realizuje svoje paranormálne výskumy na vlastnom súkromnom výskumnom ústave na vidieku v Alabame, ktorý nazýva The John Dee Memorial Theater of the Mind. John Dee bol človek, ktorý v 16.storočí v Anglicku spopularizoval umenie zízania do kryštálu. Moody pokračuje v jeho duchu, keď sa za kontrolovaných podmienok snaží vyvolávať mŕtvych. Moody má zrkadlovú sieň, kam hostia prichádzajú veštiť a dúfajú, že sa im podarí vyvolať návštevu ducha milovaného zomrelého. Reportérka ABC Diane Sawyerová to skúšala asi 45 minút, ale žiadnych duchov nevyvolala. Možno nemala dostatočne silnú vôlu vidieť mŕtveho milovaného. Možno dostatočne silno neverila, že dívaním sa do zrkadiel je možné vyvolať pozmenený stav vedomia. Možno mala zostať v miestnostii deň alebo dva.
Hoci existuje veľa podvodníkov, ktorí tvrdia, že dokážu vidieť do minulosti alebo do budúcnosti prostredníctvom rôznych druhov veštenia, je pravdepodobne veľa takých, ktorí majú halucinácie ako dôsledok zmyslových problémov, extrémneho sústredenia sa na jednu vec a dlhého civenia na kaleidoskopické obrazce. Nech je to, ako chce, Moody a mnohí jeho hostia tvrdia, že v zrkadlovej sále úspešne vyvolávajú duchov. Moody, podobne ako Charles Tart, je presvedčený, že pozmenený stav vedomia je bránou do iného sveta. Dívanie sa do zrkadla je len jeden z mnohých spôsobov, ktoré Moody používa, keď sa snaží vyvolať stav zmeneného vedomia. Moody je tiež zástancom regresie minulého života. Tvrdí, že bol skeptický voči reinkarnácii, až kým sa nepodrobil hypnoterapii, počas ktorej objavil, že mal deväť minulých životov. Samozrejme, už na túto tému napísal knihu. Tvrdí, že takmer každý môže zažiť "výlet do minulých životov" a že takýmito trikmi je možné, okrem iného, prekonať fóbie, nátlak, návyky a depresiu. 10. mája 1998 Moody prijal vymenovanie za čestného predsedu Výskumu vedomia na Nevadskej univerzite v Las Vegas (UNLV). Vystriedal tak iného známeho parapsychológa, Charlesa Tarta. UNLV bývala známa pre svoj basketbalový tím, ale ostatné roky sa preslávila ako Harvard Západu. Azda po Moodym príde zástanca únosov mimozemšťanmi, John Mack.
Pri svojom menovaní Moody prehlásil:"Som nadšený možnosťou znovu učiť a verím, že UNLV by sa malo dostať potlesku za svoje odhodlanie držať sa striktných vedeckých štandardov, pokiaľ ide o tvrdenia o racionálnych "preukazných faktoch" alebo "dôkazoch" o pokračovaní vedomia aj po smrti tela....Neobyčajné stavy vedomia bežne považované za paranormálne predstavujú trvalý záujem človeka, ktorý sa nestratí a ja dúfam, že študenti s vážnym záujmom o tieto veci nájdu miesto, kde sa budú môcť dozvedieť o paranormálnych javoch bez ideologickej perspektívy."
Skutočne. Ostáva už len vidieť, aký druh neideologickej triezvosti vo svojej práci Moody aplikuje. Nejaké náznaky o svojej neideologickej triezvosti už ukázal - keď pozval doktora Briana Weissa, "odborníka na regresie minulého života," aby viedol komunitné fórum na UNLV. Tiež pozval na UNLV osobu menom Dianne Arcangel, ktorá, ako vraví Moody, je "expertkou v oblasti uľahčovaných zjavení."
Ďalšie čítanie:
LifeAfterLIfe.Com
A chiropractor interviews Dr.Dr.Dr. Moody