2006

Minerálny doktor

Joel D. Wallach, MS, DVM, ND, je veterinár a naturopat, ktorý tvrdí, že všetky choroby sú dôsledkom nedostatku minerálnych látok, že každý, kto umrie prirodzeným spôsobom, umiera pre nedostatok minerálnych látok a že takmer každý by mohol žiť aj viac ako sto rokov, keby denne užíval koloidné minerály, ktoré sa ťažia v istom lome v americkom štáte Utah. To všetko zistil, keď žil na farme, kde pracoval spolu s Marlin Perkinsovou a realizoval pitvy zvierat a ľudí, čítal príbehy v National Geographic a v roku 1934 aj novelu Jamesa Hiltona Stratený horizont. Dr. Wallach to tvrdí napriek tomu, že v roku 1993 výskumný tím zo Strediska pre výskum a prevenciu chorôb v Atlante, Georgia, priniesol výsledky 13 ročného výskumu 10758 Američanov, ktoré nepotvrdili, že by doplnkové užívanie vitamínov a minerálnych látok nejako ovplyvňovali úmrtnosť. Výskum zistil, že hoci užívatelia doplnkov fajčili a pili menej ako tí, čo doplnky neužívali, jedli viac ovocia a zeleniny ako oni a hoci boli „lepšie situovaní" ako oni, napriek tomu vôbec nežili dlhšie. Výskum tiež nepreukázal žiadny benefit z užívania doplnkových dávok vitamínov a minerálov pre fajčiarov, ťažkých pijanov alebo ľudí s chronickými chorobami.

Základom príťažlivosti Dr.Wallacha je nádej, ktorú dáva ľuďom, ktorí majú nedôveru voči naozajstným lekárom a vedeckým vedomostiam. Dáva nádej tým, ktorí chcú žiť naozaj dlho. Dáva nádej tým, ktorí trpia na choroby, pre ktoré súčasná medicína nemá žiadny liek. Dáva nádej tým, ktorí sa chcú vyhnúť smrteľnej chorobe. A dáva nádej tým, ktorí chcú byť zdraví ale nechcú držať dietu ani nechcú cvičiť. Jediné, čo musíme urobiť, je vypiť magický elixír koloidných minerálov a budeme zdraví. Nemôžete len tak užiť svoje minerály v podobe tabletky, varuje nás. Musíte si zobrať koloidnú zmes v tekutej forme. Okrem toho, tento elixír musí pochádzať z diery v Utahu, jediného zdroja schváleného Dr. Wallachom a z ktorého, obávam sa, má osobný prospech.

Magnetofónová páska

Zdá sa, že Dr. Wallach je najznámejší kvôli veľmi rozšírenej magnetofónovej páske, ktorú nazýva „mŕtvi doktori neklamú". Na páske, ktorú mám, je napísané, že Dr.Wallach bol nominovaný na Nobelovu cenu. To je pravda. Bol nominovaný na Nobelovu cenu v medicíne Asociáciou eklektických lekárov (AEL) „
za svoju výnimočnú a neúnavnú prácu na výskume nedostatku stopových minerálov a ich vzťahu ku kongenitálnej genéze cystickej fibróze."

AEL je skupina naturopatov, založená v roku 1982 dvoma naturopatickými lekármi, Dr. Edwardom Alstatom a Dr. Michaelom Ancharskim. Vo svojej knihe „Zahrajme sa na doktora" (spoluautorom bol Ma Lan, MD, MS) tvrdí, že cystickej fibróze sa dá zabrániť, že v ranných štádiách je 100% vyliečiteľná, v chronických prípadoch je s ňou možné obstojne žiť a možno sa dožiť až normálnej dĺžky života (75 rokov). Ak by tieto tvrdenia boli pravdivé, možno by bol získal Nobelovu cenu. Nezískal ju, ale dal mnoho (falošných?) nádejí rodičom detí s cystickou fibrózou.

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár