2006

Ley čiary

Ley čiary (***) sú domnelé zoradenia starovekých alebo svätých miest, ako sú napr. kamenné kruhy, stojace kamene, pyramídy z kamenia a kostoly, v istých priamych líniách. Záujem o Ley čiary sa začal po vydaní knihy z roku 1922 s názvom Early British Trackways od Alfreda Watkinsa (1855-1935), samouka, amatérskeho archeológa a amatérskeho odborníka na starovek. Vzhľadom na skutočnosť, že na mape Blackwardine, neďaleko Leominsteru v Anglicku, sa mu podarilo spojiť početné staroveké miesta sériou priamych čiar, začal byť presvedčený, že objavil starovekú obchodnú cestu. A tak záujem o tieto domnelé obchodné cesty ako o zdroje mystickej energie u zástancov hnutia New Age v Anglicku značne vzrástol.

Dnes sú Ley čiary všade prijímané New Age okultistami ako
zdroje sily alebo energie, priťahujúc nielen zvedavých New Age vyznávačov, ale tiež mimozemšťanov s ich UFO ako aj pozemšťanov s ich prútikárstvom. Títo New Age okultisti veria, že na Zemi existujú miesta, ktoré sú plné zvláštnej "energie". O Stonehenge, Mount Evereste, skale Ayers v Austrálii, Nazce v Peru, veľkej pyramíde v Gize, Sedone v Arizone, sa, okrem ďalších miest, vraví, že obsahujú špeciálnu energiu. Pre tento názor neexistujú žiadne dôkazy, okrem zvyčajnej subjektívnej istoty založenej na nekontrolovaných pozorovaniach neškolenými oddanými. Napriek tomu zástancovia tvrdia, že domnelá energia je prepojená na zmeny v magnetických poliach. Nič z toho nebolo dosiaľ vedecky overené. Vznikli však mapy, ktoré obsahujú čiary, ktoré vraj ohraničujú miesta na zemi so špeciálnou energiou. Napríklad, Umelecká komisia v Seattle dala skupine New Age prútikárov nazvanej Geo Group 5000 dolárov za zhotovenie Ley čiar mapy Seattlu. Teraz si od nich môžete za 7 dolárov kúpiť výsledné fotografie, zhotovené zo satelitných snímkov oblasti Seattle. Hrdo prehlasujú, že "tento projekt urobil zo Seattle prvé mesto na Zemi, ktoré má vyvážený a vyladený systém Ley čiar."

Umeleckú komisiu kritizovali skeptickí občania za financovanie New Age hnutia, teda pohanskej sekty, ale umelecké dielo je stále periodicky vystavované v budovách patriacich mestu v rámci Seattle.

Občania majú plné právo byť skeptickí. Toto o svojom projekte vraví Geo Group: "
Víziou Projektu Lay čiar v Seattle je liečiť Pozemské energie v oblasti mesta Seattle identifikovaním ley-line silových centier v Seattli, neutralizujúc negatívne energie a potom zosilnením pozitívneho potenciálu silových ley-line centier. Veríme, že výsledkom bude pokles chorôb a dobro a dosiahnutie potenciálu Seattlu ako centra sily pre dobro na vesmírnej lodi Zem."

Táto vízia Geo Group je trochu viac ako len profesiou viery. Je to reminiscencia na tvrdenia transcedentálnej meditácie.

 

 

*** Dodatok prekladateľa
Slovo "ley" znamená v angličtine "neobrobený kus pôdy, úhor, lado". Keďže mi to nedávalo žiadny zmysel, opýtal som sa Davida R. Cowana, odborníka na "ley lines", aby mi pomohol objasniť pôvod výrazu "ley lines". Odpovedal:"Podľa The New Ley Hunters Guide možno nájsť pôvod výrazu v latinskom slove "lucus", čo znamená lesík a čo je odvodené od slova "lucere" (žiariť)."

Musím sa priznať, že ani po tomto vysvetlení nie som schopný výraz pochopiť a už vôbec nie preložiť…Keď som pánovi Cowanovi odpovedal, že vôbec tým ley čiaram nerozumiem, a spolu so mnou tomu neveria ani žiadni vedci, poskytol mi nasledovné poučenie:

 

Neprekvapuje ma, že toľkí ľudia vravia, že ley čiary neexistujú, ale po tom, čo som ich sledoval v dĺžke viac ako 3000 míľ, môžem povedať, že definitívne existujú - je to systém čiar prírodnej energie, ktorý vybudovali a ktorý ovládali naši predkovia pred tisíckami rokov.

Jedna takáto čiara, na ktorej momentálne pracujem, je séria nie menej ako deviatich kameňov stojacich v línii s kamenným kruhom na konci, umiestnených v okruhu 30 míľ.

Každý stojaci kameň je vybudovaný na bode prírodnej energie, kde povrchová energia vstupuje do kameňa a je potom vyžarovaná nad povrch v podobe ley čiary prírodnej energie pozdĺž línie kameňov, línie, ktorú modifikoval človek.

Naša vedecká kultúra nemôže pochopiť tento druh energie, stojí tak diametrálne proti nám a sledovanie čiar pomocou prútikov napĺňa vedcov hrôzou - čo je len a len ich problém.

Túto energiu je možné nájsť v podobe početných vĺn energií prichádzajúcich z plochého povrchu každého z kameňov. Je to úžasne komplikovaná sieť energií, ktorej hlavným účelom bolo sústrediť sa náhrobky mŕtvych. Dúfajme, že moja kniha už na jeseň výjde a tak si o tom budete môcť prečítať viac.

 

Nemôžem z toho mať iný dojem, ako že pánovi Cowanovi ide hlavne o to, aby jeho kniha vyšla a dobre sa predávala. Možno si urobil prieskum trhu a vie, že má šancu zbohatnúť. Je  predsa toľko ľudí, čo majú radi záhady a radi si to prečítajú. O nejakú vedu či "pravdu" asi  nejde... VL

 

Ďalšie čítanie:

· http://www.geo.org/qa.htm

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár