2006

Kruhy v obilí

Kruhové a iné geometrické vzory, niektoré veľmi komplexné a zamotané, ktoré sa objavujú uprostred polí, obyčajne polí pšenice a obyčajne v Anglicku. Väčšina, ak nie všetky, je pravdedobne výsledkom práce vtipálkov, akými sú Doug Bower a David Chorley, ktorí sa v roku 1991 priznali k tomu, že počas niektorých rokov vyrobili asi 250 takýchto záhadných kruhov. V populácii existuje istá skupina ľudí, ktorí si myslia, že kruhy sú správami z kozmických ľudí mimozemšťanov. Niektorí dokonca tvrdia, že sa s nami mimozemšťania snažia komunikovať prostredníctvom starovekých Sumerských symbolov. Podľa mňa je to na tak očividne vyspelé národy dosť divný a nie celkom priamy spôsob komunikácie.

Dokonca aj vedecky orientovaní ľudia boli zatiahnutí do tohto boja. Obozretne sa vyhli téze, že to boli mimozemšťania, ktorí vysekali do obilia tieto správy. Ale ich fantázia zapracovala a tak sa objavili teórie o smrštiach, guľových bleskoch, plazme a iné, menej okultné vysvetlenia zahŕňajúce prírodné sily ako vietor, teplo, alebo zvieratá.
Avšak ak hľadáme prirodzené vysvetlenie záhadných vecí, nikdy by sme nemali zo svojho kontrolného zoznamu vylúčiť možnosť, že jav, ktorý študujeme, je podvod. Kruhy v obilí, domnievam sa, by mali byť študované spolu s ostatnými podvodmi, ako Muž z Piltdownu a Obor z Cardiffu.

Keby boli kruhy v obilí existovali v trinástom storočí, pripisovali by ich Diablovi, o ktorom vraveli, že je zodpovedný za mnohé čudné udalosti rovnako ako za mnohé normálne veci, ako bola stavba v Stonehenge či Hadriánov múr medzi Anglickom a Škótskom. Mnohí si mysleli, že starovekí ľudia sotva mohli dokázať také skutky vlastnými silami.
Dnes diablovu moc ako vysvetlenie pre čudné alebo zázračné veci nahradili mimozemšťania.

Viď súvisiace položky o únose mimozemšťanmi, mrzačení dobytka, lietajúcich tanierov a UFO a ET v Skeptikovom slovníku.

Odporúčané čítanie:

· The Crop Circle Connector •Critchley's Crop Circle Connections

· Macnish, John. Cropcircle Apocalypse - A Personal Investigation into the Crop Circle Controversy (Circlevision 1993).

· Randles, Jenny and Paul Fuller. Crop Circles: a Mystery Solved (London: Robert Hale, 1990).

· Schnabel, Jim, Round In Circles: Physicists, Poltergeists, Pranksters and the Secret History of the Cropwatchers, (Penguin: London, 1994).Book review.

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár