2006

Homeopatia

"Pokiaľ sa zákony chémie nezbláznili, je väčšina homeopatických liekov príliš zriedená na to, aby mohla mať nejaký fyziologický účinok..." Consumer Reports (Január 1987)

"Ak by FDA vyžadovala, aby homeopatické lieky dokázali svoj účinok, aby mohli zostať na trhu, tak by homeopatia v USA vyhynula." Dr.Stephen Barrett

"Ako homeopati vysvetlia tú domnelú potenciu nekonečne malej dávky, dokonca aj vtedy, keď sa zriedením odstránili všetky molekuly lieku? Začnú hovoriť o záhadných vibráciách, rezonanciách, silových poliach alebo radiácii, ktoré sú všetky vede neznáme." Martin Gardner

Homeopatia je systém lekárskej liečby založenej na použití miniatúrnych množstiev liečiv, ktoré v masívnych dávkach vyvolávajú efekt podobný tomu, aký má liečená choroba. Výraz je odvodený od dvoch gréckych slov: homeo (podobný) a pathos (trpiaci). Za otca homeopatie je považovaný nemecký lekár 19.storočia Samuel Hahnemann (1755-1843), ktorý bol vraj inšpirovaný poznatkom, že podobné lieči podobné - podľa príkladu liečby malárie kôrou chinínovníka. Kôra obsahuje chinín, ktorý pomáha pri liečbe malárie, ale zároveň spôsobuje horúčku.
Obhajcovia homeopatie si myslia, že zmesi obsahujúce jedinú molekulu účinnej látky na milión (rozpúšťadla) dokážu stimulovať "liečiaci mechanizmus tela". Kritici tvrdia, že je veľmi nepravdepodobné, že by takáto minidávka mohla mať nejaký podstatný efekt na telo.

Homeopatia je veľmi populárna v Európe, najmä medzi kráľovskou anglickou rodinou. Je tiež obľúbená v Indii, kde existuje viac ako 100 škôl homeopatie.

Homeopati radi veria v také veci, ako "životná energia", ktorá je v harmónii (zdravie) alebo v dizharmónii (choroba). A snažia sa obhajovať holistickú medicínu, liečiacu "životnú energiu", "ducha", "myseľ", atď. rovnako ako telo.
Homeopati radi vravia, že liečia "osobu" a nie "telo" či "chorobu".

Jednou z čudných doktrín homeopatie, navrhovanej samotným Dr. Hahnemannom, je tá, podľa ktorej sa potencia lieku zvyšuje, čím sa liek viac a viac zrieďuje. Niektoré lieky sú tak veľmi zriedené, že neobsahujú žiadnu molekulu pôvodnej látky a predsa homeopati tvrdia, že práve toto sú tie najúčinnejšie lieky!
Neprekvapí nás, že neexistuje vysvetlenie pre to, ako to funguje, alebo ako by to vôbec mohlo byť možné, i keď niektorí homeopati už vyslovili špekulácie o tom, že voda, ktorá sa použila na zriedenie lieku, si "pamätá" pôvodnú látku.

Napriek tomu všetkému poskytujú homeopati vášnivé svedectvá o liečivej sile svojich liekov. Ako možno vysvetliť taký počet úspešných prípadov? Ľahko: "vyliečenia" sú pravdepodobne výsledkom a) nespránej diagnózy ( pacient nebol vyliečený, pretože choroba, ktorá bola "liečená", vôbec neexistovala, b) spontánna remisia (telo vyzdravelo samé) alebo c) placebo efekt.

Stručne povedané, zdá sa, že hlavným prínosom homeopatie je to, že homeopatické lieky samé o sebe sotva môžu ublížiť a väčšinou nie sú *drahé. Hlavnou nevýhodou sa zdá byť to, že homeopatické lieky sú s najväčšou pravdepodobnosťou inertné a vyžadujú akceptovať metafyzický balast, ktorý nemožno vedecky analyzovať.
Homeopatia "funguje" presne tak ako astrológia, chiropraktika alebo tradičná medicína - asi v tom zmysle, že má svojich spokojných zákazníkov. Homeopatia však nefunguje v tom zmysle, že by vysvetľovala chorobné stavy alebo ich liečbu spôsobom, ktorý je nielen v súlade so známymi faktami, ale ktorý zároveň prináša nádej, že lepšie pochopíme podstatu zdravia a chorôb.

Tvrdí sa, že homeopatia je len v Spojených štátoch priemyslom s ročným obratom 200 miliónov dolárov. Donald Driscol, advokát zo Severnej Kalifornie a Dr.Wallace Sampson, lekár-špecialista na rakovinu, chcú toto množstvo zredukovať na nulu. Vedú súdne spory s výrobcami a distribútormi homeopatických liekov tvrdiac, že homeopatické produkty sú vnucované v rozpore so zákonom o ochrane spotrebiteľa v štáte Kalifornia, o neférových obchodných praktikách a zavádzajúcej reklame. **Ak Driscoll a Sampson vyhrajú, dokážu za jeden rok urobiť to, čo veda a logická argumentácia nedokázali za celých 200 rokov: vymýtiť pseudovedu.

 

Úprimne povedané, neschvaľujem to. Ak si chcú ľudia kúpiť a piť limonádu, ktorú niektorý podnikateľ s vodou nazval tonikom liečiacim bradavice, vredy a rakovinu, tak ich nechajme. Pokiaľ nie sú tieto samé o sebe nebezpečné a vláda nesubvencuje toto fiasco z dolárov daňových poplatníkov, potom upozornime kupujúceho a nechajme právnikov na pokoji.

Poznámka
* zrejme sa myslí na pôvodnú účinnú látku, pretože "lieky" z nej vyrobené zvyčajne lacné nie sú , V.L.

** "Homeopathic remedies besieged by lawsuits," by Tom Philp, Sacramento Bee, Dec. 16, 1996.Ďalšie čítanie

Homeopathy - the ultimate fake by Stephen Barrett, M.D.

Homeopathy - a position statement by the National Council Against Health Fraud

Homeopathy: Gentler healing? Or watered-down deception?

The Health Gazette of Karl Hempel, M.D.: Homeopathy

"Is Evidence for Homeopathy Reproducible?" The Lancet

International Foundation for Homeopathy They don't know their Greek, but they claim to know their medicine!

The Homeopathy HomePage

Homeopathy Online

Canine Natural Cures Homeopathy for your dog

Barrett, Stephen. "Homeopathy: Is It Medicine?," in The Hundredth Monkey and Other Paradigms of the Paranormal - A Skeptical Inquirer Collection, ed. Kendrick Frazier (Buffalo, N.Y.: Prometheus Books, 1991), pp. 271-277.

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár