2006

Herbálne palivo

Ramar Pillai, z Tamil Nadu v Indii, tvrdí, že dokáže premeniť vodu na skutočné ekologické dieselové palivo alebo petrolej pri cene 23 centov za galón, keď ich zmieša s bylinami, ktoré našiel na svojich kopcoch. Urobil niekoľko verejných demonštrácií svojho objavu a aj keď sa mu podarilo presvedčiť niekoľkých horlivých nasledovníkov, že je novým Isaacom Newtonom, skeptici zostávajú nepresvedčení. Skeptici tvrdia, že Ramara Pillaia niekto pekne napálil. Pri jednej demonštrácii ho obvinili, že palica, ktorou zmes miešal, bola dutá a naplnená benzínom. Keď sa zmes zahriala, vosková zátka na jej konci sa roztopila a benzín vytiekol do zmesi.

Pillai je neskončený absolvent strednej školy v dedinke neďaleko Rajapalayam, ktorý šokuje vedcov v Indickom technickom ústave (IIT) svojimi tvrdeniami a demonštráciami. Tvrdí, že nechce kopu peňazí, že mu ide len o výrobný závod, ktorý by mali postaviť neďaleko jeho rodnej dediny a nejakú ochranu pre jeho rodinu. Tvrdí, že ho uniesli a mučili niekoľko dní, keď odmietal svojim mučiteľom prezradiť, ako premieňa vodu a byliny na palivo. Pillai vraví, že jeho únoscovia ho zavesili na stropný ventilátor a pálili ho cigaretami.

Pri výrobe svojho paliva Pillai varí listy a kôru zo špeciálnej rastliny asi desať minút v horúcej vode. Zmes sa ochladí a mieša po pridaní trochu soli, kyseliny citrónovej a stopy neznámych chemikálií. Kvapalné palivo, ktoré je ľahšie ako voda, sa zhromaždí na povrchu a oddelí sa filtrovaním. Celý proces trvá menej ako 30 minút.

Podľa Katedry pre vedu a technológie na IIT laboratórne testy ukázali celkom presvedčivo, že herbálne palivo je čistým uhľovodíkom podobným petroleju a nafte. Inžinieri na IIT v Madrase, ktorí robili statické testy v dvojtaktných motoroch, prišli k záveru, že herbálne palivo malo lepšiu účinnosť ako benzín a že "má celkom dobré výhliadky pre štvortaktné benzínové ako aj naftové motory".

Ak nepoužíva trik, ako to Pillai robí? Podľa jednej teórie, ktorú poskytla Ratna Choudhuryová z IIT, môže ísť o to, že počas reakcie sa nasáva atmosferický oxid uhličitý. Kombinovaním s vodíkom z vody môže vzniknúť uhľovodíkové palivo. Pripustila však, že je to len jej domnienka. Noviny Times of India majú inú teóriu. Uverejnili správu, podľa ktorej to celé cvičenie s upozorňovaním na pána Pillaia má slúžiť
na legalizáciu benzínu a nafty ukradnutých z tankerov indických ropných spoločností v Rjapalayame.

Netreba hádam ani zdôrazňovať ekonomické dôsledky premeny rastlín na lacné, čisté palivo. Nejde tu však o indickú verziu Fleischmanna a Ponsa? Alebo je to ich verzia The Cone Game?

Ďalšie čítanie

· RAMAR PILLAI'S HOME PAGE udržiavaná priateľom, Indom Karunnanithi Sathaiahom, ktorý porovnáva Pillaia k Newtonovi

· India Pulse: reader comments on herbal petrol inventor

· Online Forum on Herbal Fuel

· "Indian "Invention' Provides World Fuel for Thought"

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár