2006

Geller a ohýbanie lyžíc

"Ak Uri Geller ohýba lyžice božskými silami, tak potom to robí tým ťažším spôsobom." James Randi

"
Pretože dobrý kúzelník niečo dokáže, ešte to neznamená, že máte okamžite veriť tomu, že je to naozaj." Richard Feynman

Uri Geller je Maďar/Rakúšan, ktorý sa narodil v Izreali a ktorý žije v Anglicku. Najznámejší je pre svoje tvrdenia, že dokáže ohýbať lyžice a kľúče svojou myslou. Geller tvrdí, že má vízie a možno svoju silu čerpá od mimozemšťanov. Sám seba nazýva médium a s viacerými ľuďmi, ktorí tvrdia opak, sa súdil o milióny dolárov. Prehral nejaké súdne spory a trochu peňazí pri svojich agresívnych útokoch na svojich kritikov. Jeho prakritikom je kúzelník James (Úžasný) Randi, ktorý napísal knihu a početné články, ktoré mali za cieľ demonštrovať, že Geller je obyčajný podvodník, že nemá žiadne parapsychologické schopnosti a že to, čo Geller robí, nie je
nič viac ako salónne kúzelnícke triky.

Geller vystupuje už mnoho rokov. Po prvý raz som ho videl koncom 60-tych alebo začiatkom 70-tych rokov, keď sa objavil v show Johnnyho Carsona. Mal predviesť svoju schopnosť ohýbať lyžice a zastaviť hodinky svojou mysľou, ale ani sa o to nepokúsil. Vykrúcal sa a potom povedal niečo ako, že jeho schopnosti nemôžu byť len tak zapnuté a vypnuté a že sa ani necíti dobre. Iní uvažujú nad tým, či sa Randi nedohodol s Carsonom, aby zamenil lyžice, ktoré mal Geller použiť, pretože existuje podozrenie, že Geller rád so svojimi lyžicami pred vystúpeniam pracuje (t.j.zmäkčuje ich).

Vždy ma fascinovala a vždy mi bola záhadou priťažlivosť Uriho Gellera. Predpokladám, že je to preto, že takmer každá z našich lyžíc v domácnosti je ohnutá a ja by som rád videl niekoho, kto by ich vedel vyrovnať, či už pomocou mysle alebo čohokoľvek iného. Podobne je to so zastavenými hodinkami. Počas svojho života som ich mal viacero a najviac by ma prekvapilo, keby ich niekto svojimi silami, paranormálnymi alebo nejakými inými, znovu vedel naveky oživiť. (Dokonca aj ja dokážem svoje zastavené hodinky niekedy na chvíľu rozbehnúť. Mnohokrát stačí len nepatrný pohyb). Takto musím priznať, že je naozaj niečo magické na osobe, ktorá vybudovala celú svoju kariéru na tom, že kazí veci.

Geller možno prehral zopár súdnych sporov, ale vraví, že vo svete sa mu ako konzultantovi pre paranormálnu detekciu vcelku darí.
K tomu ešte tvrdí, že mu platia ohromné sumy peňazí za to, aby uplatnil svoj mimoriadny talent ako paranormálny geológ pri hľadaní vzácnych vecí zahrabaných v zemi. Dokonca bol testovaný veľkými Puthoffom a Targom, ktorí označili jeho značný dar ako "Gellerov efekt." [Detailný opis toho, ako ľahké je demonštrovať neschopnosť a dopustiť sa podvodu v tejto oblasti, je uvedený v článku Jamesa Randiho o experimentoch Uri Gellera, ktoré navrhli a realizovali Russell Targ a Harold Puthoff zo Stanfordského výskumného ústavu. Viď alebo Kapitolu 7 knihy Flim-flam! alebo Mágia Uriho Gellera.]

Ak pochybujete o jeho veľkých schopnostiach alebo o mojom podaní týchto schopnosti, môžete si o tom prečítať na Internete na stránke, ktorú Uri Geller nazýva Interactive Psychic City. Na interaktívnej časti jeho stránky sa hocikto môže pokúsiť ohnúť lyžicu, ktorú Geller niekam umiestnil spolu s videokamerou a ktorej obraz vám takto posiela až domov. Nuž, takto nejako si predstavujem interaktívnu počítačovú technológiu. Ľudia pomáhajúci ľuďom. Ak sa vám podarí lyžicu ohnúť, dostanete milión dolárov. Avšak musím vás varovať: ak budete pri ohýbaní Uriho lyžice úspešní, budete mať možno problém svoje tvrdenie dokázať. Možno budete musieť dokonca ísť na súd, aby ste dostali svoje peniaze. Avšak neočakávajte od sudcu alebo poroty priveľa sympatií. Geller tam už bol a vie, čo dokáže súd urobiť s ľuďmi, ktorí tvrdia, že majú paranormálne schopnosti, pomocou ktorých ohýbajú čajové lyžičky. Môže na vaše paranormálne sily verejne vrhnúť tieň pochybností, čo vám spôsobí veľké poníženie. Môžete sa s ním opäť súdiť. Ale pamätajte: on tam už bol, prešiel tým a vie, kto vyhrá. A na to, aby to dokázal predvídať, nemusí použiť ani trochu zo svojej paranormálnej energie.

Geller sa nedávno pustil do lukratívneho New Age priemyslu sebapomoci a osobného rastu. Svoj Mind-Power Kit predáva za asi 30 dolárov. Súprava obsahuje magnetofónovú pásku, kryštál a knihu o veciach, ako si rozvinúť svoje ESP, o prútkárstve, sile kryštálu, terapii farbami a, samozrejme, o telekinéze.

Mnohí kúzelníci robia to isté, čo robí Geller, len sa nenazývajú čarodejníkmi alebo mentalistami. Dobrí kúzelníci sú dobrými eskamotérmi a dobrí eskamotéri dokážu oklamať aj tých najmúdrejších ľudí. Dokážu ohúriť ľudí svojou schopnosťou zdanlivo premiestňovať predmety vlastnou vôľou, vešať ich do priestoru, vidieť veci, ktoré sú vzdialené, čítať vašu myseľ, predpovedať budúcnosť, identifikovať obsah skrytej správy alebo kresby atď. Čo je úžasné, je to, že neohurujú ľudí tým, že by vyhrávali v lotérii alebo objavovali liek proti rakovine. Prečo sa nevyhýbajú letiskám a nevyužívajú svoje paranormálne schopnosti na to, aby sa sami preniesli na svoje ďalšie vystúpenie? Prečo dajú svoje auto do servisu, keď sa im pokazí?
Načo plytvajú svojim časom a hýbu drôtom vo fľaši, keby radšej mohli presmerovať vodopády na skutočný horiaci les? Odpoveď je zrejmá. Takéto užitočné skutky by si vyžadovali viac ako len odvedenie pozornosti a eskamotérstvo.

Prečo salónne kúzelnícke kúsky presvedčia aj tých najinteligentnejších ľudí, že boli svedkami paranormálnej udalosti namiesto niekoľkých trikov? Pretože väčšina naozaj inteligentných ľudí je príliš nerozumná na to, aby si uvedomila, že nie sú až tak inteligentní, aby ich niekto nedobehol. Jedna naozaj inteligentná osoba, ktorú by nedobehli, bol Richard Feynman, ktorý sa stretol s Uri Gellerom. Feynman povedal "som dostatočne múdry na to, aby som vedel, že som hlúpy." Feynman bol dostatočne inteligentný na to, aby si uvedomil, že dobrý kúzelník dokáže veci zobraziť tak, ako keby sa pri tom porušili prírodné zákony a ani skvelý fyzik nedokáže prísť na to, ako bol trik urobený.Ďalšie čítanie

· Is Uri Geller for real?

· "Psychic Must Pay Skeptics Up To $120,000"

· Uri Geller Libel Suit Dismissed - Alleged "Psychic" Uri Geller loses libel suit against Prometheus Books

· A VISIT WITH URI GELLER BY RICHARD FEYNMAN

· Fortean Times: Uri Geller - A Sceptical Perspective

· Geller Biography

· Spoon-bending by Penn & Teller

· Randi, James. Flim-Flam! (Buffalo, New York: Prometheus Books,1982), ch. 7.

· Randi, James. The Truth about Uri Geller , (Buffalo, NY: Prometheus Books, 1982).

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár