2006

Feng shui

Feng shui (doslova znamená "veterná voda") je súčasťou starovekej čínskej filozofie prírody. Feng shui sa často označuje za formu geomancie, teda veštenia podľa geografických vlastností, ale hlavne sa týka pochopenia vzťahov medzi prírodou a nami samými tak, aby sme mohli žiť v harmónii s našim prostredím.

Feng shui sa vzťahuje k učeniu, že žiť
spolu a nie proti prírode prospieva tak ľuďom ako aj nášmu prostrediu. A týka sa aj rovnako veľmi háklivého názoru, že naše životy sú veľmi ovplyvnené fyzickým a emocionálnym prostredím. Ak sa obklopíme symbolmi smrti, neúcty a nezáujmu o život a prírodu, hlukom a rôznymi formami nízkosti, v tomto procese narušíme seba samých. Ak sa obklopíme krásou, jemnosťou, milotou, sympatiou, hudbou a rôznymi výrazmi sladkostí života, staneme sa noblesnejšími podobne ako naše okolie.

Domnelí majstri feng shui, ktorí rozumejú piatim elementom a dvom energiám ako
chi a sha (tvrdá energia, opak chi), vraj dokážu detegovať metafyzické energie a udať smer pre ich optimálny tok. Feng shui sa stalo akýmsi druhom architektonickej akupunktúry: kúzelníci a mágovia vstupujú do budov a do krajiny a svoje metafyzické senzory využívajú na detekciu toku dobrej a zlej „energie". Títo majstri, ktorých si možno najať, označujú, kde má byť kúpelňa, kam majú byť otočené vchody, kde majú visieť zrkadlá, ktoré izby potrebujú zelené a ktoré červené rastliny, kam má byť nasmerované čelo postele atď. O týchto veciach rozhodujú na základe toho, ako cítia tok chi, elektromagnetického poľa alebo hocijakého druhu energie, ktorá klienta zaujíma. (Ak máte a vy a váš partner problémy v spálni, zavolajte majstra feng shui. Asi budete musieť popresúvať pár kusov nábytku hore dolu, aby mohla chi správne tiecť. Avšak iba osoba so špeciálnymi metafyzickými senzormi vie povedať, čo sa má urobiť.)

Skrátka, feng shui sa v Západnom svete stalo akýmsi druhom internej dekorácie a domnelí majstri feng shui sa nechávajú za mastné sumy najímať, aby pomáhali ľuďom ako je Donald Trump umiestniť jeho dvere a iné veci.
Feng shui sa tiež stalo ďalším New Age podvodom s celou paletou výrobkov od papierových výstrižkov polmesiacov a planét, cez osemuholníkové zrkadlá až po drevené flauty, ktoré vám ponúkajú, aby sa vám zlepšilo zdravie, maximalizoval váš potenciál a aby sa vám splnenilo nejaké prianie podobne ako je to s fortune cookies (čínske „koláčiky" pre šťastie, obsahujúce lístoček s veštbou).

Podľa Sutrisma Murtiyosa z Indonézie, v tých krajinách, kde je feng shui stále mocné, sa stalo gulášom povier a neoverených pojmov, ktoré sa podávajú aj v študijných programoch na univerzitách ako vedecké princípy architektúry alebo územného plánovania. Pán Murtiyoso mi napísal o jednom prednášajúcom na univerzite, ktorý napísal článok do najväčších indonézskych novín „
obhajujúc princípy feng shui ako riadiaci princíp budúcej architektúry v Indonézii." To pána Murtiyosa nahnevalo: „ak sa to robí takzvaným ´paranormálnym´ spôsobom, nerozčúlilo by ma to. Ale ak to robí ´kolega´, architekt… neviem si jednoducho predstaviť, ako bude môj národ čeliť novému miléniu pri takýchto starovekých kúskoch. Ako môžeme dosiahnuť pokrok cez tento technoguláš."

Na mieste pána Murtiyosa ma to začne trápiť až vtedy, keď začnú
architekti ignorovať zákony fyziky v prospech metafyzických princípov. Stále ešte voláme našich kňazov, aby pri odovzdávaní mrakodrapov pofŕkali kúty svätenou vodou. Pokiaľ viem, tak sa zatiaľ ešte ani jeden nezrútil. A ak by poverčivosť znamenala brzdu pokroku, ešte stále by sme sa potulovali savanami spolu s našimi neotesanými predkami.

Ďalšie čítanie

 

· Ultimate Feng Shui Resource

· Feng Shui FAQ

· Take Charge of Your Life Using Feng Shui by Tony Cuneo & Candace Czarny (Skúste trochu divokú jazdu! Staroveké čínské chi sa stáva v "energetickom" táraní New Age "elekctromagnetickým poľom")

· Spiritweb on Feng Shui (Práve tu sa dozvieme úžasné veci, ako "Keď sa vaši rodičia milujú, vysielajú podobnú frekvenciu, ktorá vás priťahuje a spôsobuje, že vašich päť elementov sa spája. Ako sa to stane, začnete existovať")

· What is Feng Shui? (Pomôcka: nejde o poverčivosť!)

· WHAT IS FENG SHUI? (Tu sa naučíte vyslovovovať "fong šuej")

· Feng Shui USA

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár