2006

Channeling

Channeling je proces, kedy jednotlivec (channeler) tvrdí, že do neho vstúpila entita ducha, ktorý cez neho hovorí. Channelingový ošiaľ sa celkom vážne začal v roku 1972 po vydaní knihy Seth Speaks (Seth hovorí) od Jane Robertsovej a Roberta Buttsa, jej manžela. Tvrdili, že "Seth," veľmi rozumná "nevidená entita" komunikovala svoju múdrosť Jane, ktorá to potom diktovala Buttsovi, kým bola v tranze. Aj keď Robertsová, do istej miery schopná básnička, bola očividne veľmi sčítaná a široko zbehlá v mnohých náboženstvách a okultných tradíciách (vrátane Junga), jej prívrženci ju chápali tak,  že komunikuje myšlienky, ktoré presahujú rámec jej schopností. Bol to pre nich dôkaz, že bola niečím inšpirovaná. To je pravda: Robertsová a Butts boli pravdepodobne inšpirovaní hĺbkou ľudskej dôverčivosti.

Herečka Shirley MacLainová a televízna sieť ABC dali tejto modernej verzii hovorenia duchov prostredníctvom média malé zrniečko dôveryhodnosti. V roku 1987 ABC odvysielala miniseriál založený na MacLainovej knihe Out on a limb, ktorá zobrazuje MacLainovú, ako konverzuje s duchmi prostredníctvom channelera-kanálovača Kevina Ryersona. Jeden z duchov, ktorý cez Ryersona rozpráva, je súčasník Ježiša povenovaný Ján. "Ján" nerozpráva aramajčinou - jazykom Ježiša - ale druhom alžbetínskej angličtiny. "Ján" povie MacLainovej, že je spolu s Bohom spolutvorkyňou sveta. MacLainová, konzumný egoista, je v extáze pri zistení, že má pravdu v názore, ktorý už bola vyjadrila predtým, teda, že Ona je Boh (Gardner, 1987).

Jedným z MacLainovej obľúbených "kanálovačov" je J.Z. Knightová, ktorá tvrdí, že je kanálom 35 tisíc rokov starého kromaňonského bojovníka menom Ramtha. Toto absurdné tvrdenie ju urobilo slávnou a bohatou. Niektorí z jej patrónov zaplatia až 1000 dolárov, aby sa mohli zúčastniť na jej seminároch, kde sa delí o také múdrosti, ako napríklad "musíme otvoriť svoje mysle novým hraniciam možností."

Viď súvisiace položky o "Carlosovi," dianetike, Bridey Murphyovej, Edgar Cayceovi, Ramae, Ramthovi a reinkarnácii.

Ďalšie čítanie

· Alcock, James E. "Channeling," in The Encyclopedia of the Paranormal edited by Gordon Stein (Buffalo, N.Y.: Prometheus Books, 1996), pp.759-766.

· Gardner, Martin. "Isness Is Her Business," New York Review of Books, April 9, 1987.

· Gardner, Martin. The New Age: Notes of a Fringe Watcher (Buffalo, NY: Prometheus Books, 1988).

· "Voices from Beyond: The Age-Old Mystery of Channeling," in The Fringes of Reason (New York: Harmony Books, 1989).

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár