2006

Bunková pamäť

"Myšlienka, že sa transplantovaním orgánov prenášajú zakódované životné zážitky je nepredstaviteľná." Dr. John Schroeder, Stanford Medical Center

Bunková pamäť je špekulatívne tvrdenie, že
bunky ľudského tela obsahujú stopy našej osobnosti, vkusu a zážitkov, nezávisle od buď genetického kódu alebo od mozgových buniek. Nápad o tomto nezmysle sa možno začal filmom Brianova pesnička, inšpirujúcim príbehom o živote hráča amerického futbalu Briana Piccola. Vo filme zomiera 26-ročný Piccolo (hrá ho James Caan) na rakovinu, keď ho v nemocnici navštívi Gayle Sayers (hrá ho Billy Dee Williams), jeho priateľ a klubový kolega z družstva Chicago Bears. Piccolo dostáva transfúziu a pýta sa Sayersa, či nedaroval nejakú krv. Keď Sayers odpovie áno, Piccolo poznamenáva, že to vysvetľuje jeho túžbu po chitlins.

Alebo to celé začalo L. Ronom Hubbardom. V Dianetike (Dianetics) uvažuje o tom, že bunková pamäť by možno vysvetľovala, ako fungujú pamäťové stopy.

Nedávno vysvetľovala Claire Sylvia, príjemkyňa transplantovaných pľúc a srdca, svoju náhlu chuť na pivo tým, že zistila, že jej darcom bol 18-ročný mladík, ktorý zahynul pri havárii na motorke. Dokonca o tom aj napísala knihu, ktorá sa čoskoro dočká aj filmového spracovania, v ktorom bude hrať Sally Feldová. Paul Pearsall, psychológ a autor knihy "Princíp rozkoše", tiež hlasuje za teóriu bunkovej pamäte a prenosu. Pearsall však vo svojich tvrdeniach zachádza ešte ďalej tvrdiac, že "
srdce obsahuje zakódovanú vedomost, ktorá nás spája so všetkým a kazdým okolo nás. Táto súhrnná vedomosť je našim duchom a našou dušou... Srdce je vnímajúci, mysliaci, cítiaci, komunikujúci orgán." Ako na to prišiel, to nikto ani netuší. Možno sa to k nemu dostalo od mimozemšťanov alebo od mudrcov Východu. Alebo si možno prečítal fikciu od Edny Buchananovej, ktorá sa pýta: "Čo ak je duša obsiahnutá v DNA? Čo ak je DNA obsiahnutá v duši?"

Sylvia Brownová učí jeden kurz v rámci istého alternatívneho vzdelávacieho programu v Sacramente nazvaný Liečenie vášho tela, mysle a ducha. V jednej dvojhodinovej lekcii naučí slečna Brownová každého "
ako priamo pristupovať na genetický kód v každej bunke, ako manipulovať tento kód a preprogramovať telo na stav normálnosti." Napriek absurdnej povahe jej tvrdení je kurz vypredaný.


A čo ak jedávate priveľa kureniec? Možno vám z toho začne rásť zobák, začne nekontrolovane kvokať a začnete túžiť po zrne? Sú tie skučania a múkania, ktoré počujete v noci, vlastne vašimi diabetickými susedmi, ktorí užívajú inzulín z ošípaných a kráv? Chudák dieťa, ktorému translantovali srdce paviána.

Viď súvisiace položky o sympatetickej mágii.

Ďalšie čítanie:

 

· "Môžu si bunky pamätať?" od Pam Janisovej

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár