2006

Atlantída 

Legendárny ostrov v Atlantiku západne od Gibraltaru, o ktorom Platón povedal, že je to utópia, ktorá sa potopila do mora počas zemetrasenia. Podľa niektorých rozporných teórií bola staroveká Thera zhodná s Atlantídou. Thera je vulkanický grécky ostrov v Egejskom mori, ktorý bol zničený sopečným výbuchom v roku 1625 p.K. Až dovtedy bol spájaný s minójskou civilizáciou na Kréte.

Ten istý muž, ktorý nám dal Bermudský trojuholník a Noemovu archu (Stratená Noemova loď: hľadanie archy na Ararate, New York, Putnam, 1987), nám dal aj Atlantídu: Charles Berlitz. Čitateľ možno bude mať záujem o jeho knihu Deň posledného súdu, 1999 r.p. (Doomsday, 1999 A.D., vyd. Garden City, N.Y.: Doubleday, 1981). Obsahuje kompletné mapy a kresby od J.Manson Valentina. Ale seriózny bádateľ mýtu o Atlantíde si musí prečítať aj knihu Ignatia Donellyho Atlantída: Svet pred záplavami (1882). Začína tvrdením, že Platónov mýtus je pravdivý príbeh a "podáva trochu viac ako len domnelé dôkazy.." (Feder, str. 124). Tak či tak, Donnelly má stále pokračovateľov. Niektorí z nich mi napísali, aby mi povedali, že je to najlepšia kniha, ktorá bola o Atlantíde napísaná. Iní, ako napríklad, Kenneth L. Feder, ju roznosili na kúsky. Prirodzene, odporúčame to druhé.

Atlantída nie je len stratený kontinent. Podľa niektorých to bolo
miesto vyspelej civilizácie a technológií. Lewis Spence, škótsky mytológ, ktorý namiesto vedeckých metód použil "inšpiráciu", prisudzuje kromaňonské jaskynné maľby v Európe presídleným Atlantíďanom [Feder, p. 130]. Helena Blavatská a teozofisti neskorého 19. storočia prišli s tvrdením, že Atlantíďania vynašli lietadlá a výbušniny a pestovali mimozemskú pšenicu. Teozofisti tiež vynašli Mu, stratený kontinent v Tichom oceáne. Potom, samozrejme, tu bol Edgar Cayce, ktorý tvrdil, že má parapsychologické znalosti Atlantídovských textov, ktoré mu pomohli pri jeho proroctvách a liečení. A napokon tu ešte máme ducha z Atlantídy kanálovaného cez Američanku J.Z. Knightovú. (viď Kanálovanie - Ramtha tiež známa ako J.Z.Knight, Slovník skeptika).

Nanešťastie pre novovekých vyznávačov Atlantídy neexistuje žiadny archeologický alebo geologický dôkaz ani pre Atlantídu ani pre Mu. Aby sme parafrázovali Whiteheada, viera v Atlantídu, starovekú a skvelú civilizáciu, je len ďalším dodatkom Platóna.

Odporúčané čítanie

· A Brief History of the Lost Continent by D. Trull •Atlantis from NewAge On-Line Australia

· Atlantis, edited by Isaac Asimov, Martin H. Greenberg, and Charles G. Waugh (New York: New American Library, 1988).

· de Camp, L. Sprague, Lost Continents: the Atlantis Theme (New York: Ballantine, 1975).

· Feder, Kenneth L. Frauds, Mysteries and Myths, ch. 8, (Mountain View, California: Mayfield Publishing Co., 1990). $15.96

· Gardner, Martin. Fads and Fallacies in the Name of Science (New York: Dover Publications, Inc., 1957), ch. 14. $6.36

· Pellegrino, Charles. Unearthing Atlantis - An Archaelogical Odyssey, (New York: Random House, 1991).

· Vitaliano, Dorothy B. Legends of the Earth: Their Geologic Origens (Bloomington, Indiana: Indiana University Press, 1973)

The Skeptic's Dictionary

© copyright Robert Todd Carroll, Slovak translation © copyright Vladimír Luknár