Akupunktúra je tradičná čínska lekárska technika, ktorá spočíva v zavádzaní ihiel do určitých bodov tela. Ihly môžu byt zakrivené, zohriate a dnes dokonca aj stimulované slabým elektrickým prúdom, ultrazvukom alebo istými vlnovými dĺžkami svetla. Akupunktúra sa používa v Číne už viac ako 4000 rokov na zmiernenie bolesti a pri liečbe ochorení. Odhady sa líšia, ale je zrejmé, že 10 až 15 miliónov Američanov minie ročne na akupunktúru asi 500 miliónov dolárov od utišovania bolesti až po drogovú závislosť a liečbu AIDS.
Akupunktúra sa používa takmer na všetko: pri liečbe depresií, alergií, astmy, artritídy, problémov s mechúrom a obličkami, pri zápche, hnačke, prechladnutí, chrípke, bronchitíde, malátnosti, fajčení, únave, gynekologických problémoch, bolestiach hlavy, migréne, paralýze, vysokom krvnom tlaku, menštruácii, poruchách potencie, strese, infarkte, zápale šliach a problémoch zraku. Pýtate sa, či to funguje? Väčšina dôkazov účinnosti akupunktúry je rovnaká ako väčšina dôkazov, ktoré máme pri hociktorej alternatívnej medicíne, to jest - ústne podanie. Jediné, čo vieme naisto, je to, že pichanie ihiel do istých bodov je často účinné pri tíšení bolesti. Pokiaľ ide o to ostatné, výskum pokračuje.
Vzhľadom na povahu akupunktúry to, čo budeme skúmať či už v Amerike alebo v hociktorej inej západnej krajine, nebude akupunktúra, ale niečo oveľa užšie. Budeme skúmať účinnosť vpichnutia ihly do svalov. Ak sa tým, napr. zníži krvný tlak, tak to nebude potvrdenie akupunktúry ako takej, pretože tradičná čínska akupunktúra nie je vedecká teória. Akupunktúra je technika na manipulovanie chi, aby sa dosiahla rovnováha medzi yin a yang, dvoch protikladných síl v tele. Verí sa, že chi prúdi v tele pozdĺž 14 hlavných ciest zvaných meridiány. Choroba alebo zranenie je dôsledok prekážky na jednom z týchto meridiánov. Akupunktúra len odstraňuje prekážku a tak ovplyvnuje distribúciu yin a yang, čím sa obnovuje normálny tok energie. Keď sú yin a yang v súlade, chi prúdi voľne a v harmónii s fyzickým telom a človek je zdravý. Ak tomu tak nie je, človek je chorý. To, ako ihla (fyzický predmet) ovplyvnuje metafyzickú entitu (teda chi), sa nevysvetľuje. V každom prípade, túto teóriu nemožno empiricky testovať, pretože jej hlavné komponenty sa nedajú pozorovať. Samozrejme, pozitívnou stranou tohto je, že tak ako tradičnú akupunktúru nemôžeme dokázať, nemôžeme ju ani vylúčiť. Je to v dokonalej harmónii medzi dôkazom a vyvrátením: oboje je možné.
Nech to teda nazývame akupunktúra alebo nejak inak, moderná medicína môže testovať len účinnosť fyzických vplyvov pichania ihiel do tela. Existuje istý výskum, ktorý naznačuje, že vpichovanie ihiel do určitých bodov vplýva na nervový systém a stimuluje telovú produkciu takých prírodných bolesť utišujúcich chemických látok, ako sú endorfíny a encefalíny a spúšťa uvoľnovanie istých nervových hormónov vrátane serotonínu. Výskumy ukázali, že mnohé akupunktúrne body sú bohato vybavené nervovými zakončeniami, ktorých je tam viac ako v okolitých oblastiach kože. Podľa inej teórie akupunktúra blokuje prenos impulzov bolesti z rôznych častí tela do centrálneho nervového systému.
Tieto teórie sú empiricky testovateľné a sú poznačené termínmi západného a vedeckého pohľadu na anatomické a nervové systémy tela. Avšak niektoré z výskumov akupunktúry sa snažili napodobnovať tradičné výskumy používajúc kontrolné skupiny. Pri týchto výskumoch boli náhodne vybraní pacienti - pre pravú a pre fingovanú akupunktúru. Tej druhej skupine pacientov sa ihly pichali nie do tradičných akupunktúrnych miest, ktorých je známych asi 500, ale mimo nich. Toto pichanie do nesprávnych miest sa považovalo za analogické placebu, ale bolo tomu skutočne tak? A ak sa dosiahli lepšie výsledky pri použití tradičných bodov, potvrdzuje to tradičnú akupunktúru? Samozrejme, že nie. Ak sa majú robiť takéto výskumy, tak potom si myslím, že len plytváme peniazmi daňových poplatníkov. A hoci by mohlo byť kruté odmietnuť liečbu na utíšenie bolesti jednej skupine ľudí, aby sme ich mohli porovnať s inými, ktorí majú podobné symptómy a ktorých liečime akupunktúrou, liekmi alebo chirurgicky, zdá sa veľmi nerozumné porovnávať ľudí pichaných do "pravých" miest s ľudmi pichanými do "nepravých" miest.
Bezpochyby však, ak pichanie ihlami naozaj pomáha ľudom závislým na drogách alebo lieči AIDS, akupunkturisti to budú považovat za dôkaz, že majú pravdu. Určite povedia, že chi tečie pozdĺž tých istých ciest ako krv a nervové impulzy, že paralelne s fyzickým svetom existuje ešte iný, akási Leibnitzova prednastavená harmónia medzi chi/yin/yang a fyzickým telom. Ale čo sa stane, ak sa ukáže, že pichanie ihiel do ľudí neznižuje krvný tlak ani nelieči bronchitídu? Bude sa to povazovat za dôkaz, že chi je vlastne chiméra? Pochybujem.
Nemám žiadny dôvod byť proti výskumu zameriavajúcemu sa na účinnosť ihiel vpichovaných do istých bodov tela. V marci 1996 klasifikovala FDA akupunktúrne ihly ako medicínske zariadenia na všeobecné použitie vyškolenými profesionálmi. Až dovtedy boli ihly označované ako medicínske zariadenia Triedy III, čo znamená, že ich bezpečnosť a užitočnosť boli také neisté, že mohli byt použité len v schválených výskumných projektoch. Vzhľadom na túto experimentálnu povahu mnohé americké zdravotnícke poisťovne, vrátane Medicare a Medicaid, odmietali preplácať náklady na akupunktúru. Toto nové zaradenie môže znamenať, že sa s ihlami budú robit väčšie výskumy, ale tiež to znamená, že zdravotné poisťovne sa už možno nebudú môct vyhnúť plateniu za zbytočné alebo vysoko pochybné liečby akupunktúrou pre celý rad chorôb. Wayne B. Jonas, riaditeľ Úradu pre alternatívnu medicínu v Národných ústavoch zdravia v Bethesde, v americkom štáte Maryland, vraví, že "je to veľmi rozumné a logické rozhodnutie."
Či to bolo rozumné alebo logické rozhodnutie, to sa ukáže neskôr. Budú sa teda vedci pri svojich výskumoch vyjadrovať pomocou termínov chi, yin a yang? Ak áno, tak potom z toho sotva vzíde niečo rozumné. Ak toto rozhodnutie len povzbudí viac odborníkov na tradičnú čínsku medicínu, aby mohli legálne liečiť napr. soľou umiestnenou do pacientovho pupka alebo pálením paliny obyčajnej (Artemisia vulgaris) na bruchu za súčasného napichania ihiel do jazyka, aby tak pacienta zbavili parazitov, tak potom vyzerá rozumnosť tohto rozhodnutia dosť pochybne.
Na druhej strane si možno položit opačnú otázku: je možné, aby akupunktúra niekomu ublížila? Nuž, okrem toho, že ľudia sa tým pádom neliečia na choroby alebo zranenia, kde by moderná medicína vedela pomôcť ovela účinnejšie, existujú aj iné riziká. V správach existujú záznamy o nejakom tom prepichnutí pľúc a mechúrov, o zlomených ihlách či alergických reakciách na ihly obsahujúce materiály iné ako chirurgickú oceľ. Akupunktúra môže byť škodlivá pre plod v rannej tehotnosti, pretože môže stimulovať produkciu adrenokortikotropného hormónu a oxytocínu, ktoré ovplyvnujú pôrod. A potom, samozrejme, vždy existuje riziko infekcie z nesterilizovaných ihiel.
Ale väčšinou je akupunktúra len celkom bez úžitku. Pre každý príbeh o niekom, ktorému bolesť poľavila po použití ihly, existuje iný príbeh o niekom, komu sa vôbec neuľavilo. Pre niektorých je úľava skutočná, ale krátkodobá a liečba sa vtedy skôr podobá na anestéziu.
A napokon, existuje ešte jedna forma akupunktúry, ktorá si zaslúži špeciálnu zmienku: aurikuloterapia alebo ušná akupunktúra. Táto metóda diagnostikovania a liečby je založená na neopodstatnenej viere, že ucho je mapou tela a obsahuje zodpovedajúci bod pre každý telesný orgán. Podobné predstavy majú aj iridiológovia (iris = dúhovka, je mapou tela) a reflexológovia (mapou tela je noha).
Viď súviace položky o alternatívnej liečbe a chi.
Ďalšie čítanie
· Butler, Kurt. A consumer's guide to "alternative medicine" : a close look at homeopathy, acupuncture, faith-healing, and other unconventional treatments; edited by Stephen Barrett (Buffalo, N.Y. : Prometheus Books,1992).
Poznámka: toto bola jediná zo 71 kníh v našej miestnej knižnici pri University of California, ktorá bola skeptická voči akupunktúre.